Kiedy pojawiają się pierwsze problemy ze szczelnością dachu i utrzymaniem wysokiego komfortu cieplnego pomieszczeń, to znak, że pokrycie dachowe zaczyna się zużywać. W takiej sytuacji pozostają dwa wyjścia – wymiana pokrycia albo położenie dodatkowej warstwy. Sprawdźmy, kiedy konieczne jest położenie nowego dachu, a kiedy można ograniczyć się do renowacji starej połaci.

Dodatkowa warstwa pokrycia – kiedy można ją położyć?

Najbardziej podatne na renowację są dachy płaskie kryte papą, bezspoinowym pokryciem oraz płynnymi foliami żywicznymi. Niemniej, dodatkową warstwę można położyć także na dachach stromych pokrytych gontem; warstwa gruntu stanowi w takim przypadku dodatkową otulinę. Do gontu bitumicznego przytwierdzane są łaty i kontrłaty, tworzące szczelinę wentylacyjną, i dopiero na nich kładzie się warstwę dachówek.

Położenie dodatkowej warstwy – zagrożenia

Instalacja kolejnej warstwy pokrycia jest zalecana tylko wtedy, gdy warstwa izolacyjna oraz konstrukcja dachu są w dobrym stanie technicznym. Jeżeli inwestor nie ma pewności, czy konstrukcja jest stabilna, a materiał podatny na dalszą eksploatację, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest demontaż pokrycia i budowa dachu od początku. Warto przy tym pamiętać, że każda dodatkowa warstwa stanowi dociążenie konstrukcji. W przypadku wielokrotnego pokrycia dachu papa obciążenie statyczne konstrukcji może być już zbyt wysokie i poskutkować zapadnięciem się dachu. W przypadku starych dachów, o niepewnym stanie technicznym, istnieje ryzyko, że podłoże jest spękane, a między warstwami papy występują pęcherze wodne bądź parowe. W przypadku bardzo starych domów może zdarzyć się, że pod warstwą pokrycia rozwijają się pleśnie i grzyby, co w przypadku nałożenia kolejnej warstwy papy stanowi ogromne zagrożenie biologiczne.

Zerwanie starego pokrycia i budowa nowego dachu

Jedynie zdjęcie pokrycia da pełną gwarancję, że nowo budowany dach będzie bezpieczny, trwały I należycie spełni swoje funkcje paroizolacyjne i wentylacyjne. Co więcej, Korzystając z usług sprawdzonej firmy dekarskiej, takiej jak Tectum Przedsiębiorstwo produkcyjno usługowo handlowe Tadeusz Kucharczyk, można zastosować innowacyjne rozwiązania technologiczne zakresu izolacji dachowych. Powszechną praktyką jest rezygnacja z tradycyjnego ocieplenia międzykrokwiowego na rzecz płyt izolacyjnych lub nowoczesnych membran dachowych.

Remont dachu – kwestie formalny

W przypadku rozpoczęcia prac dekarskich polegających na usunięciu drobnych przecieków inwestor nie musi zgłaszać tego paktu do odpowiedniego organu administracyjnego. Niemniej, w przypadku planowej budowy lub remontu dachu konieczne jest zgłoszenie tego faktu w starostwie lub urzędzie na prawach powiatu w wydziale architektoniczno – budowlanym. Jeżeli remont dachu obejmie także zmiany konstrukcji lub podwyższenie budynku, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Zgłoszenie musi zostać złożone 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Dokument precyzuje rodzaj, zakres oraz sposób przeprowadzenia prac budowlanych oraz określ na termin ich rozpoczęcia. Inwestor musi także dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. W przypadku braku sprzeciwów ze strony organów administracyjnych można rozpocząć prace budowlane, jednak nie później niż przed upływem dwóch lat od daty podania terminu rozpoczęcia.