Ochrona przed wilgocią, korozją oraz powstawaniem uszkodzeń ścian jest niezbędna zarówno w przypadku starych, jak i nowo budowanych zbiorników na różne płynne substancje: wodę, ścieki, paliwa oraz chemikalia. Aby uniknąć usterek, zminimalizować ryzyko wycieku i wzmocnić strukturę zbiorników w nowoczesnym budownictwie stosuje się różne materiały i specjalistyczne zabiegi hydroizolacyjne, czyli izolację przeciwwodną, przeciw – parową oraz przeciwwilgociową w oparciu o technologię bezspoinową.

Istnieją 3 typy hydroizolacji: lekka, średnia i ciężka, a o ich wyborze decyduje rodzaj podłoża, na jakim są one wykonywane. W podłożu lekkim albo półprzepuszczalnym, gdzie istnieje potrzeba zabezpieczenia konstrukcji przed wodą i wilgocią, stosowane są izolacje lekkie i średnie. Jeżeli natomiast zbiornik znajduje się pod powierzchnią wód gruntowych i podlega dużym naciskom oraz wahaniom ciśnienia, konieczna jest izolacja wodna typu ciężkiego zarówno w pionie, jak i poziomie.

Materiały do izolacji wodnej

W celu wzmocnienia struktury już istniejących, albo nowych zbiorników, narażonych na zawilgocenie lub pękania, stosowane są różne materiały, takie jak mieszanki polimerowo – cementowe, bitumiczne, nowoczesne powłoki elastyczne oraz membrany. Takie produkty ściśle łączą się z podłożem, tworząc szczelną warstwę, która nie przepuszcza cieczy, a jednocześnie chroni przed jej niszczącym ciśnieniem.

Dostawą certyfikowanych materiałów oraz wykonaniem hydroizolacji zbiorników zajmują się specjalistyczne firmy z wieloletnim doświadczeniem, takie jak: Polish Pavings Daniel Sojka –przedsiębiorstwo świadczy również kompleksowe usługi w zakresie wyceny oraz doradztwa technicznego.

Technologia bezspoinowa

Skuteczna hydroizolacja uniemożliwia przedostawanie się wilgoci w głąb zbiorników i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, wywoływanymi przez wspomniane już ciśnienie cieczy. Aby nie dochodziło do mikrouszkodzeń poszczególnych warstw, w nowoczesnym budownictwie stosowana jest technika bezspoinowa, czyli tworzenie powłoki pozbawionej dylatacji, która jest zwykle wykonywana w celu ochrony przed pęknięciami.

Elementy łączące, takie jak spoiny oraz nachodzące na siebie szwy powłok izolacyjnych, są miejscami najbardziej narażonymi na oddziaływanie cieczy, jej ciśnienia lub nacisku od strony ścian zbiorników lub gruntu, a dzięki zaawansowanym, bezspoinowym technologiom, możliwe jest utrzymanie doskonałej izolacji wodnej nawet przez wiele lat.