Elementem niezbędnym każdej inwestycji jest dokumentacja geotechniczna. Najczęściej wykonywanym rodzajem jest ta określająca warunki gruntowo-wodne terenu przeznaczonego pod nieruchomość. Jest ona wręcz niezbędna, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Co powinna zawierać dokumentacja geotechniczna? Kto może ją wykonać i co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Opinia geotechniczna- istotne informacje

Wykonanie badań geotechnicznych jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy planowana inwestycja ma mieć podpiwniczenie. Określa się wtedy poziom wody gruntowej i ocenia wahania jej poziomu. Bez tego może okazać się, że piwnica będzie regularnie zalewana i zawilgocona. Badania techniczne najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie Geo-Sonda. Polega ono na wykonaniu odwiertów i sondowania, a także sprawdzeniu przebiegu poszczególnych warstw w obrębie danego terenu. Na tej podstawie przygotowuje się szczegółowy opis właściwości gruntu. Teren budowlany może kryć problemy, których usunięcie wpłynie na podniesienie kosztów budowy. Dlatego tak ważne jest, aby zlecić ich wykonanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Kategorie geotechniczne

Na podstawie określenia stopnia złożenia warunków gruntowo-wodnych określa się kategorię geotechniczną obiektu. Wyróżnia się trzy najważniejsze:

  • pierwsza, dla budynków planowanych na podłożu o prostych warunkach gruntowo-wodnych

  • druga, obejmująca obiekty na podłożu o prostych warunkach, lecz bardziej skomplikowanej formie i schemacie statycznym,

  • trzecia, dotycząca budynków posadowionych w skomplikowanych warunkach gruntowych i o równie złożonej formie.

Niezależnie od rodzaju planowanej inwestycji, opracowanie opinii geotechnicznej jest obowiązkowe. Przygotować ją może jedynie uprawniony geolog. W ten sposób zyskuje się także kompleksową pomoc w zakresie niezbędnych badań geotechnicznych dla danego projektu. Tym samym minimalizuje się koszty całej inwestycji i unika uciążliwych przerw w budowie w przypadku odkrycia problemów z gruntem już w takcie inwestycji.