Osoby, które myślą o wybudowaniu domu jednorodzinnego często odczuwają zniechęcenie związane z tym, ile przyjdzie im czekać, by w końcu wprowadzić się do wymarzonego lokum. Wymurowanie budynku mieszkalnego, a później doprowadzenie go do stanu umożliwiającego wprowadzenie się może zając od kilku do kilkunastu miesięcy. Alternatywą dla długiego czasu oczekiwania są tańsze, a przy tym bardziej ekologiczne domy z drewna, które można postawić w niecały sezon.

Dom z drewna krok po kroku

Budowa domu z drewna, podobnie jak każda inna inwestycja budowlana, musi rozpocząć się od dopełnienia niezbędnych formalności w postaci pozwoleń, projektów czy też pomiarów geodezyjnych. Po załatwieniu niezbędnej dokumentacji można przystąpić do pracy właściwej, którą należy rozpocząć od wykonania wykopu pod fundamenty. Warto podkreślić, że jest to jedyny moment, w którym używa się zaprawy. Następnym krokiem jest wykonanie drewnianego szkieletu. Taka konstrukcja stanowi podstawę dla ścian zewnętrznych, wewnętrznych ścian działowych, a także sufitu, podłogi poddasza oraz samego dachu.

Każdy z tych elementów zostaje odpowiednio docieplony, na przykład przy użyciu wełny mineralnej. Niezbędna jest tutaj także folia paroizolacyjna, która odprowadza parę wodną pochodzącą z zewnątrz budynku. Warto pamiętać o tym, że dom z drewna powinien zostać wykonany z wysokiej jakości materiałów. Firma Marszałek Andrzej Budowa Domów Drewnianych do realizacji swoich projektów budowlanych wykorzystuje najlepszy dostępny na rynku surowiec – świerk skandynawski, który jest wytrzymały, odporny na korozję a przy tym szybki w obróbce.

Dlaczego warto wybudować dom z drewna?

Dom z drewna to zdecydowanie coś więcej niż niepowtarzalny klimat i uroczy element na tle polskiego krajobrazu. Inwestorzy cenią je przede wszystkim za szybkość budowy, którą można zamknąć w jednym sezonie.  Warto pamiętać o tym, że można je stawiać przez cały rok, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Argumentem sprzyjającym domom drewnianym jest również ich niższa od budynków murowanych cena – z uwagi na to, że konstrukcja jest lekka, maleje koszt związany z wylaniem fundamentów oraz innych materiałów wykończeniowych.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska, ale również dla zdrowia przyszłych mieszkańców, wszak we wnętrzu tego typu budynków panuje sprzyjający naszemu samopoczuciu mikroklimat. I choć drewno wymaga odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji, to ten materiał odwdzięczy się trwałością na lata oraz energooszczędnością, a także możliwością rozbudowy w dowolnym momencie.