Domy szkieletowe to popularna alternatywa dla budownictwa murowanego. Polscy inwestorzy powoli przekonują się do kanadyjskiej praktyki budowlanej i coraz częściej decydują się na budowę domów, które można użytkować cały rok lub traktować jako obiekty rekreacyjne. Sprawdź, na czym polega technologia budowy domu o drewnianym szkielecie i czym charakteryzuje się to unikatowe rozwiązanie budowlane.

Domy szkieletowe – tanie i energooszczędne

Ścianki domów kanadyjskich są przeważnie w całości wypełnione wełną mineralną, która stanowi izolację na ok. 20 cm grubości. W przypadku klasycznego budownictwa warstwa izolacji jest cieńsza o ok. 75% (zazwyczaj 12-15 cm). Co za tym idzie wnętrza nagrzewają się szybciej i ciepło utrzymuje się przez dłuższy czas. W domach szkieletowych ogrzewane jest zarówno powietrze, jak i całe ściany. Te unikatowe właściwości termoizolacyjne sprawiają, że regulacja temperatury w środku jest dużo efektywniejsza. Według testów przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów budowlanych domy szkieletowe nagrzewają się od 10 do 20-22 stopni w ciągu dwóch godzin, podczas gdy ocieplenie murowanej konstrukcji zajęłoby 48 godzin. Domy kanadyjskie przeważają również w kwestii wyziębienia, ponieważ zdecydowanie wolniej tracą ciepło, co pozwala zaoszczędzić na dogrzewaniu pomieszczeń.

Domy kanadyjskie – budowa

Budowa domu szkieletowego jest o wiele prostsza niż stawianie konstrukcji murowanej. Po pierwsze, nie ma żadnych ograniczeń pogodowych – dom może być stawiany nawet w okresie jesienno-zimowym. Wyjątek stanowią fundamenty wylewane w tradycyjny sposób – pozostałe aspekty budowy nie są uzależnione od temperatury i aury za oknem. Korzystając z usług sprawdzonej firmy budowlanej, takiej jak New House Mateusz Januła, można wznieść cały budynek w ciągu kilku miesięcy. Każdy etap budowy może być realizowany przy stosowaniu docieplania grzejnikami olejowymi.

Prace wykończeniowe w domach kanadyjskich

Drewniana konstrukcja może być wykończona zgodnie z preferencjami właściciela. Najczęstszym wyborem jest karton-gips, który umożliwia samodzielne przeprowadzanie prac naprawczych i większych remontów. Coraz nowsze technologie sprawiają, że właściciele konstrukcji szkieletowych mogą wykonać remont w jeszcze krótszym czasie i przy mniejszym nakładzie środków. Nowoczesne kanadyjczyki dają szerokie pole manewru jeżeli chodzi o wykończenie i zaadaptowanie do własnych potrzeb.