Usługa nadzoru inwestorskiego jest szczególnie przydatna, kiedy inwestor nie posiada odpowiedniej wiedzy, proces budowy jest bardzo rozbudowany i skomplikowany lub w momencie gdy zaplanowane prace mogą mieć potencjalny wpływ na środowisko naturalne. Rolą powołanego inspektora jest kontrolowanie jakości podjętych prac. Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co ważne na ten temat.

Na czym polega nadzór inwestorski?

Nadzór inwestorski polega na kontrolowaniu etapów budowy, jakie składają się na konkretną inwestycję. Warto w tej materii skorzystać z usług sprawdzonego przedsiębiorstwa, jak np. Szachmat Biuro projektów Sebastiana Matejki, aby mieć pewność, iż inspektor nadzoru inwestorskiego posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Do jego zadań należy bowiem reprezentowanie inwestora, kontrolowanie postępów prac zgodnie z przyjętym harmonogramem, weryfikowanie zgodności prac z obowiązującymi przepisami i sztuką budowlaną, odbiór poszczególnych etapów, odbiór techniczny instalacji oraz dokonywanie wpisów do dziennika budowy. Ustanowienie inspektora nie jest obowiązkowe, poza kilkoma przypadkami, określanymi przez prawo budowlane. W przypadku niektórych specjalności konieczne jest sprawowanie nadzoru przez kilku inspektorów.

Koszt nadzoru inwestorskiego

Ostateczny koszt nadzoru inwestorskiego zawsze jest uzależniony od stopnia skomplikowania inwestycji. Jeśli zlecający oczekuje, aby inspektor był obecny na placu budowy cały czas i aby ściśle współpracował z kierownikiem robót, cena takiej usługi może opiewać na kilka tysięcy złotych. Jeśli zaś inspektor ma pojawiać się na budowie jedynie na wezwanie kierownika budowy, w celu odebrania konkretnego etapu, wówczas będzie to wydatek rzędu kilkuset złotych za każdą wizytę. Cena nie powinna być jednak czynnikiem determinującym wybór konkretnej firmy. Warto bowiem postawić na osobę z doświadczeniem, która wszystkiego dopilnuje i tym samym wyeliminuje ryzyko niepotrzebnych przestojów, co z kolei pozwoli realnie zoptymalizować koszty inwestycji.