Taras to wyjątkowe miejsce łączące przestrzeń domową z przestrzenią w ogrodzie. Jest to także niezwykle chętnie użytkowana część posesji, na której domownicy i ich goście niejednokrotnie spędzają wiele czasu. Warto zatem zadbać, aby przydomowy taras był zarówno miejscem pięknym, jak i komfortowym, co można zrealizować zabudowując go pergolą drewnianą, pozwalającą na ukwiecenie, ale i zacienienie tarasu oraz uzyskanie komfortowej strefy odpoczynku.

Kilka słów o pergolach drewnianych

Taras jako miejsce odpoczynku, spotkań i zabaw, ale także pracy, użytkowane jest zazwyczaj przez dość dużą cześć roku, a co za tym idzie warto zadbać, aby było ono zarówno wygodne i komfortowe, jak i wyjątkowe pod względem wizualnym. Oczywiście zadanie to można zrealizować na różnorodne sposoby, przy czym jednym z najciekawszych i niezwykle chętnie wybieranych jest montaż drewnianej pergoli tarasowej nad całością lub nad częścią tarasu. Warto przy tym pamiętać, że pergola tarasowa jest konstrukcją zaliczaną do tzw. drobnej architektury ogrodowej i składa się z przynajmniej dwóch rzędów podpór podtrzymujących kratownicę lub układ belek, ewentualnie zadaszenie. Konstrukcja ta może być wykonana z różnych materiałów, m.in. tworzywa sztucznego lub metalu, przy czym do najpopularniejszych rozwiązań zliczyć należy pergole tarasowe wykonane z drewna, które nadają temu miejscu wyjątkowego charakteru, nie przestając jednocześnie pełnić funkcji praktycznych i dekoracyjnych. Warto przy tym pamiętać, że choć pergole tarasowe wydają się być konstrukcjami o stosunkowo prostej budowie to ich wykonanie wymaga jednak sporej wiedzy i umiejętności, dlatego też zadanie to dobrze jest powierzyć fachowcom, takim jak Adam Siwa Usługi stolarskie.

O czym pamiętać decydując się na ustawienie pergoli tarasowej

Osłonięcie części lub całego tarasu pergolą drewnianą wymaga przygotowania wcześniej szczegółowego schematu, który powinien przedstawiać typ konstrukcji i wymiary poszczególnych elementów. Niezbędny jest również dobór odpowiedniego drewna, gdzie co prawda konstrukcję tą można zbudować z niemal każdego rodzaju drewna, przy czym najczęściej wykorzystuje się tu wysoce odporną na niekorzystne czynniki atmosferyczne robinię, ale konstruując pergolę można również sięgnąć po twardsze gatunki dębu lub buku czy miękką – oraz najtańszą ze wszystkich dostępnych rozwiązań – sosnę. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie poszczególnych elementów drewnianych, czyli oczyszczenie, oszlifowanie, odtłuszczenie, a na końcu nałożenie odpowiedniego środka ochronnego i w razie potrzeby naniesienie farby. Należy również pamiętać, że drewnianych konstrukcji ogrodowych nie należy umieszczać bezpośrednio na ziemi, dlatego też przy ustawianiu słupów pionowych najlepiej skorzystać z wylanego wcześniej fundamentu oraz płaskowników, bądź zakupić metalowe kotwy mocujące, pamiętając o ich jednakowym wypoziomowaniu po osadzeniu. Konstrukcje tego typu montowane są zazwyczaj do ściany domu, choć niekiedy stanowią oddzielny obiekt, który z budynkiem nie jest połączony.
Pergole drewniane nad tarasem mogą zostać w pełni zadaszone, przy czym wielu inwestorów decyduje się na przyozdobienie belek i podpór roślinnością i kwiatami, co obok komfortu użytkowania oraz łatwej renowacji i możliwości zmiany kolorystyki, a także prostej wymiany pojedynczych elementów w razie zniszczenia, stanowi niewątpliwą zaletę tego typu konstrukcji.

Wykonanie drewnianej pergoli tarasowej to zadanie, które nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego, same zaś prace nie należą do wyjątkowo skomplikowanych, przy czym wymagają precyzji, wiedzy i posiadania odpowiednich narzędzi, a co za tym idzie warto aby wykonał je doświadczony stolarz.