Przy zakupie drewna budowlanego należy szczególną uwagę zwrócić na klasowość danego surowca. Warto przy tym wiedzieć, że wyznaczają je zarówno normy krajowe, jak i europejskie (PN-EN 388).  Inne klasy przy tym stosuje się dla drewna z drzew iglastych, a inne dla drewna z drzew liściastych. Dowiedz się zatem kilku ważnych rzeczy o materiałach budowlanych drewnianych.

Czym jest drewno budowlane?

Do drewna budowlanego zalicza się produkty tartaczne obrobione, które stanowią swego rodzaju prefabrykaty do montażu, czy też półprodukty do dalszego przystosowania. Wielokrotnie są to zatem wyroby przeznaczenia meblarskiego, czy też dekarskiego. Mowa o belkach, krawędziakach, elementach więźby dachowej (łaty i kontrałaty), o deskach szalunkowych, deskach podłogowych, deskach struganych, o jętkach, balach, deskach w typie pryzma, czy o tzw. króciakach. Aby móc je zaliczyć jednak do drewna budowlanego, czy też konstrukcyjnego ważne jest spełnianie przez nie określonych w normach klas.

Klasy drewna konstrukcyjnego

Klasa drewna konstrukcyjnego dotyczy przede wszystkim własności dotyczących wytrzymałości. Warto przy tym wiedzieć, że dla gatunków drzew iglastych wyznaczono klasy od C14 do C50. Dla drzew liściastych są to klasy D18, D24, D30, D35, D40, D50, D60, D70. Jak są one jednak wyznaczane? Głównie na podstawie parametrów fizycznych. Mowa o:

  • własnościach wytrzymałościowych: zginanie, rozciąganie wzdłuż włókien, rozciąganie w poprzek włókien, ściskanie wzdłuż włókien, ściskanie w poprzez włókien, ścinanie,
  • własnościach sprężystych: średni moduł sprężystości w poprzez oraz wzdłuż włókien, 5% kwantyl modułu sprężystości wzdłuż włókien, średni moduł odkształcenia postaciowego,
  • gęstości: gęstość charakterystyczna; średnia gęstość.

Wymienione parametry są zaś wynikiem nie tylko odpowiedniej selekcji drewna. Istotna jest określona obróbka – fumigacja, procesy termiczne suszenia, czy obróbka fitosanitarna eliminująca mikroorganizmy.

Gdzie sprzedawane jest drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne przygotowują nowoczesne tartaki – zapoznaj się np. z ofertą firmy TARTAK-BYSTRA – które wyposażone są w nowoczesny sprzęt, a także które zatrudniają odpowiednich pracowników m.in. o wiedzy materiałoznawczej. Najlepiej przy tym współpracować z przedsiębiorstwami posiadającymi sprzęt ciężki, pozwalający na transport drewna również w wersji wielkogabarytowej. Do tego również są potrzebne określone uprawnienia. Jeśli dany tartak gwarantuje zatem profesjonalny przewóz, możesz być pewny, że trafiłeś na solidną firmę!