Ornament to motyw lub zespół motywów zdobniczych, stosowanych w architekturze lub sztukach plastycznych. Ornament nie jest elementem niezbędnym dla istnienia struktury danego przedmiotu czy budowli, stosowany jest jako element zdobniczy. Może on pokrywać całą powierzchnię lub występować tylko w określonych polach. Gdzie stosuje się ornamenty i jak je właściwie dobrać?

Rodzaje ornamentów i ich zastosowanie

W zależności od genezy, wyróżnia się ornamenty geometryczne, organiczne (roślinne, zwierzęce, antropomorficzne), kaligraficzne lub abstrakcyjne. Ornament nie rządzi się zasadami realizmu, często łączy w sobie w sposób fantazyjny różne elementy. Do materiałów, które najczęściej wykorzystuje się przy produkcji ornamentów należą drewno, kamień, mosiądz i metal. Ornamenty mogą mieć różne kształty. Tego typu elementy ozdobne kojarzone są najczęściej z dawnymi czasami. Obecnie jednak wraca moda na ich zastosowanie w życiu codziennym. Ze względu na ich cechy charakterystyczne, mogą być wykorzystane praktycznie w każdym pomieszczeniu oraz na zewnątrz budynku. Według projektantów ornament świetnie komponuje się z obrazami, meblami oraz bogatą roślinnością. W zależności koloru, kształtu, wielkości i motywu można go dobrać do każdego pomieszczenia – może się znaleźć zarówno w salonie, pokoju dla gości, jak i w łazience czy w kuchni. Coraz większą popularnością cieszą się meble nawiązujące w swojej stylistyce do czasów antycznych. Przy ich dekoracji wykorzystywane są takie drewniane ornamenty do mebli. Drewniane ornamenty to doskonałe wykończenie mebli użytkowych takich jak komody czy łóżka. Drewniane elementy wykończenia mogą być stosowane również przy ozdobie portali wejściowych czy framug drzwi.

Jak dobrać ornament do pomieszczenia?

Współcześnie ornamenty we wnętrzu częściej kojarzą się z kiczem niż wartością dodaną wnętrza. A to wszystko przez ich nieodpowiedni dobór. Wybór właściwego rodzaju ornamentu nie jest łatwy. Podczas dopasowywania ornamentów do mieszkania warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. Kolejnym kryterium jest wielkość zdobień i ich kształt. Równie istotny jest motyw zdobienia. Do najczęstszych należą motywy kwiatowe, geometryczne oraz roślinne. Nowoczesne trendy w dekorowaniu wnętrz kładą duży nacisk na nieszablonowe podejście do zagospodarowywania przestrzeni. Co jest podstawą sukcesu? To, że na pierwszy rzut oka ornamenty są zupełnie niezauważalne we wnętrzu. Wpływają natomiast na wrażenie ogólne pomieszczenia. Muszą być również odpowiednio dobrane do wielkości pomieszczenia, by go nie przytłoczyć. Bogactwo ich kształtów i zdobień sprawia również, że nie warto przesadzać z ich kolorystyką.

Ornament jako atrakcyjna forma zdobienia może zostać wykorzystana praktycznie wszędzie. Rolą ornamentu jest nadanie stylu w pomieszczeniu i podkreślenie jego klimatu. Warto jest zaopatrzyć się w tego typu zdobienia, by móc podnieść atrakcyjność naszego domu.