Drewno opałowe to jeden z najbardziej popularnych i ekologicznych sposobów ogrzewania domów w Polsce. Wybór odpowiedniego drewna jest kluczowy dla osiągnięcia optymalnej wydajności energetycznej oraz komfortu cieplnego. W artykule opiszemy kluczowe kryteria, które należy uwzględnić podczas wyboru drewna opałowego do domowego użytku. Przedstawimy również ofertę firmy Bud-Max.

Jakie gatunki drewna są najlepsze do ogrzewania domu?

W Polsce najczęściej wykorzystywanymi gatunkami drewna opałowego są buk, dąb, grab, jesion i brzoza. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które wpływają na jakość spalania oraz wartość energetyczną. Buk i dąb to twarde gatunki drewna, które charakteryzują się wysoką wartością opałową i długim czasem spalania. Grab i jesion również są twardymi gatunkami, ale mają nieco niższą wartość opałową. Brzoza natomiast jest drzewem o średniej twardości, ale ze względu na obecność żywicy w drewnie, spala się szybko i daje dużo energii.

Czy wilgotność drewna ma wpływ na jego jakość opałową?

Wilgotność drewna to kluczowy czynnik wpływający na jakość spalania oraz wartość energetyczną drewna opałowego. Im niższa wilgotność, tym lepsza jakość spalania i wyższa wartość energetyczna. Optymalna wilgotność drewna opałowego wynosi poniżej 20%. Drewno o wyższej wilgotności będzie trudniej się palić, a spalanie będzie mniej efektywne. Aby osiągnąć odpowiednią wilgotność, drewno należy sezonować przez co najmniej 6 miesięcy, a najlepiej przez rok.

Jakie są różnice między drewnem liściastym a iglastym?

Drewno liściaste i iglaste różnią się pod względem twardości, zawartości żywicy oraz wartości energetycznej. Drewno liściaste, takie jak buk czy dąb, jest twardsze i ma wyższą wartość energetyczną od drewna iglastego, takiego jak sosna czy świerk. Drewno iglaste zawiera więcej żywicy, co sprawia, że spala się szybciej i daje większą ilość energii w krótszym czasie. Jednak ze względu na szybsze spalanie, drewno iglaste generuje również więcej sadzy i osadów w kominie.

Poznaj ofertę firmy Bud-Max

Firma Bud-Max to renomowany producent i sprzedawca wyrobów z drewna, takich jak palety, skrzyniopalety, tarcica budowlana czy drewno kominkowe. W swojej ofercie posiadają także drewno kominkowe różnych gatunków: dąb o wysokiej wartości opałowej i niskiej zawartości wilgoci; buk z doskonałymi właściwościami spalania i wysoką gęstością; oraz brzozę, będącą ekologicznym wyborem, łatwą w przechowywaniu i szybko schnącą po ścięciu drzewa. Dodatkowo zapewnia darmową wycenę realizacji projektów oraz transport towarów powyżej 3,5 tony.