Miarki, farby, lasery, niwelatory, teodolity, odbiorniki GPS i tachimetry – to tylko niektóre z narzędzi stosowanych w geodezji, bez których żaden specjalista nie może się obejść. Innowacją przy dokonywaniu pomiarów jest za to dron, który do tej pory był kojarzony raczej z zawodem kamerzysty, a przede wszystkim – ze źródłem dziecięcej rozrywki. Okazuje się jednak, że ten sprzęt może zdecydowanie ułatwić pracę geodety.

Dron w pracy geodety

Geodeta, przy użyciu drona, może sporządzić ortofotomapę, zaktualizować mapę do celów projektowych czy też pracować na numerycznym modelu terenu. Co więcej, urządzenie latające przyda się również do stworzenia chmur punktów, na podstawie której możliwe będzie wykonanie obliczeń powierzchni czy objętości. Zastosowanie drona pozwala specjaliście w dziedzinie geodezji również na wykonanie wywiadu terenowego, bez konieczności przemierzania badanych obszarów. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest również zastąpienie szkiców polowych zdjęciami o wysokiej jakości. Nie sposób nie wspomnieć również o ułatwieniu kontroli prac na placu budowy lub w kopalni, którą można przeprowadzić w trybie zdalnym.

Czym powinien kierować się geodeta przy wyborze drona?

Z racji szerokiego spectrum zastosowania drona w pracy geodety, osoba dokonująca wyboru musi pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwszą z nich jest wysoka rozdzielczość i jakość zdjęć. Zapewni to dokładność i czytelność dokonanych pomiarów oraz wyeliminuje błędy w sporządzonych mapach i dokumentach. Dron powinien być wyposażony również w oprogramowanie fotogrametryczne, które będzie niezbędne do mapowania i modelowania 3D. Nie można zapomnieć również o jak największej automatyzacji urządzenia. Jego bazą będzie przede wszystkim zaawansowany system autopilota, a także tryby autonomiczne. Wszystko to pozwoli na zaprogramowanie drona do konkretnych celów – pokonania określonej trasy, zrobienia zdjęć w pożądanych miejscach.

Zakres oferty geodezyjnej, którą odznacza się firma Krzysztof Dmochowski Usługi geodezyjne, jest naprawdę wszechstronna, a obejmuje nie tylko kartografię, tworzenie różnorodnych map i informacji przestrzennych czy wykonanie pomiarów, ale również geodezyjną obsługę budownictwa. Te liczne obowiązki przyczyniają się do tego, że coraz większa liczba geodetów decyduje się na zakup drona i naukę efektywnego korzystania z potencjału tego urządzenia, tym samym umożliwiając sobie łatwiejsze i szybsze wykonywanie powierzonych im zleceń. Z takiego stanu rzeczy są zadowoleni nie tylko sami specjaliści, ale również ich klienci.