Urządzenia dźwigowe, a zwłaszcza żurawie szeroko stosowane są w budownictwie, ze względu na różnorodność prac, które przy ich użyciu można wykonać. Z tego względu wiele firm budowlanych staje przed poważną decyzją – zakupu lub wynajmu tego sprzętu budowlanego. Zobacz, jakie są rodzaje dźwigów budowlanych, w jakich pracach są one niezbędne oraz czy lepiej zdecydować się na zakup, czy wynajem maszyn budowlanych.

Rodzaje dźwigów

Ze względu na szerokie zastosowanie dźwigów w budownictwie oraz innych dziedzinach przemysłu, wyrównać możemy wiele rodzajów tego sprzętu. Urządzenia dźwigowe kwalifikujemy ze względu na typ wysięgnika, miejsce obrotu, a także sposób posadowienia.

Ze względu na typ wysięgnika żurawie dzieli na wodzakowe i wychylne. W pierwszym przypadku ruchomy jest sam wysięgnik, natomiast jego ramie pozostaje nieruchome, natomiast w przypadku wysięgników wychylnych modyfikowanie odległości odbywa się za pomocą pionowego ruchu ramienia, a sam wysięgnik pozostaje nieruchomy.

Miejsce obrotu dźwigu może znajdować się u podstawy – wtedy dźwig nazywamy dolnoobrotowym lub na wysokości ramienia, w dźwigach nazywanych górnoobrotowymi. Dźwigi górnoobrotowe zazwyczaj są dźwigami stacjonarnymi, natomiast te z miejscem obrotu u podstawy wieży najczęściej zaliczamy także do samobieżnych.

Zastosowanie dźwigu

Urządzenia dźwigowe znalazły szerokie zastosowanie w wielu pracach budowlanych. Przydają się do transportu materiałów budowlanych i innych ciężarów, a nawet, przy zastosowaniu specjalistycznych elementów dodatkowych, do transportu ludzi.

Żurawie znajdują zastosowanie na placach budowy, podczas realizacji wielu różnorodnych zadań:

  • wstawianiu okien w blokach,
  • miejscowym tynkowaniu,
  • przenoszeniu materiałów budowlanych - cegieł, dachówek, kostki brukowej, pustaków, na paletach,
  • mocowaniu stropów prefabrykowanych.

Dzięki sprawnie wykonanym usługom dźwigowym można znacząco skrócić czas transportu surowców, a nawet pracowników pomiędzy kondygnacjami budowanego lub remontowanego obiektu budowlanego.

Żurawie stosuje się także przy nanoszeniu poprawek na zewnętrznych częściach budowli oraz stawianiu szkieletu budynku – jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od stawiania rusztowań. Dodatkowo dźwig, po zamontowaniu do ramienia specjalnej łyżki, może pełnić funkcję koparki lub ładowarki.

Zakup czy wynajem dźwigu?

Wiele firm remontowo-budowlanych staje przed wyborem, jakim jest wynajem lub zakup sprzętu budowlanego. O ile zakup jest w perspektywie lat rozwiązaniem ekonomicznym, to w przypadku firm zajmujących się usługami dźwigowymi w małym zakresie, zdecydowanie bardziej opłaca się wynajęcie sprzętu. Znika wtedy również problem magazynowania dźwigów, na czas, kiedy nie są one użytkowane.

Aby wykonywać usługi dźwigowe, takie jak:

  • wszelkich montaży i demontaży konstrukcji budowlanych,
  • demontaży konstrukcji stalowych i żelbetów,
  • montaż i demontaż reklam wysokościowych,
  • prace budowlane,
  • wysokościowe prace w zakresie opieki nad zielenią,

niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Z tego względu, dobrym rozwiązaniem jest wynajem urządzeń dźwigowych wraz z obsługą operatora. Usługi takie oferują przedsiębiorstwa takie jak firma Fran-Trans, w których ofercie znajdziesz także wynajem podnośników.