Proces spawania polega na łączeniu ze sobą elementów z różnych materiałów – metali lub tworzyw sztucznych – poprzez rozgrzanie, a następnie stopienie miejsca, w którym fragmenty konstrukcji stykają się ze sobą. Tego typu połączenia są trwałe i solidne. Mogą przetrwać przez dziesiątki lat w niezmienionym stanie, dlatego wykorzystuje się je między innymi do tworzenia podziemnych rurociągów, którymi transportuje się na przykład gaz czy wodę. Sprawdź, co na temat poszczególnym metod spawania opowiedział nam ekspert z Centrum Spawalnictwa PUH z Ząbkowic Śląskich.

Metody spawania – podział

Technologia dostępna ludzkości stale się rozwija. Nie inaczej wygląda to w branży spawalniczej. Poniżej przedstawiono metody spawania, które stosuje się współcześnie:

  • spawanie MIG/MAG –  ta metoda jest wykorzystywana przy łączeniu elementów stalowych oraz metali nieżelaznych;

  • spawanie TIG – ta metoda jest wykorzystywana w przypadku łączenia ze sobą elementów rur wykonanych z wysokostopowej stali nierdzewnej, aluminium, mosiądzu oraz miedzi;

  • spawanie MMA –  ta metoda jest wykorzystywana w przypadku łączenia stali węglowych oraz nisko i wysokostopowych, stali nierdzewnych, żeliwa i żeliwa sferoidalnego;

  • spawanie gazowe (inaczej spawanie Autogen) –  ta metoda jest wykorzystywana w przypadku łączenia ze sobą cienkich rur, takich jak w instalacjach gazowych czy cieplnych.

Spawanie – jak to się robi?

W zależności od rodzaju materiału, z jakim ma do czynienia, spawacz wykorzystuje różne narzędzia oraz technologię.

Najczęściej do łączenia elementów wykorzystuje się łuk elektryczny (to impuls elektryczny, który płynie od elektrody spawalniczej do spawanego materiału) – wtedy mówimy o spawaniu łukowym. W takim wypadku wykorzystuje się ciepło, które jest emitowane właśnie przez ten łuk – dzięki niemu fragmenty konstrukcji, a także element dodatkowy, tak zwane spoiwo, stapiają się ze sobą.

Podczas procesu spawania łukowego ważną rolę odgrywają również gazy osłonowe, które mają duży wpływ na jakość spojenia. Można je podzielić na obojętne (argon oraz hel) i aktywne (dwutlenek węgla oraz mieszanka dwutlenku węgla z argonem).

Nieco inaczej wygląda spawanie gazowe. W tym wypadku ciepło nie jest generowane poprzez impuls elektryczny, a przez palnik. To właśnie płomień palnika służy do topienia elementów w celu ich połączenia.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, która technologia jest lepsza. Zarówno spawanie łukowe, jak i spawanie gazowe mają swoje zalety oraz wady. To pierwsze lepiej sprawdza się w przypadku łączenia dużych elementów lub takich, które wykonuje się z tworzyw sztucznych. To drugie natomiast jest bardziej precyzyjne, dlatego wykorzystuje się je do wykonywania prac wymagających większej uwagi.

- tłumaczy ekspert z Ekspert z Centrum Spawalnictwa.

Kiedy nie masz pewności, jaka metoda byłaby lepsza, nie martw się. Profesjonaliści pracujący w tej firmie z pewnością Ci doradzą!

Jakie produkty oferuje Centrum Spawalnictwa?

Firma, której właścicielką jest Ewelina Balcerzak, działa na rynku od 2006 roku i oferuje całą gamę sprzętu spawalniczego i materiałów eksploatacyjnych. Sprzedaje półautomaty spawalnicze MIG/MAG, przecinarki plazmowe, uchwyty TIG – MIG/MAG czy węże do spawania gazowego. Znajdziesz tam m.in.

  • spawarki inwerterowe MMA,

  • spawarki inwerterowe TIG AC/DC,

  • spawarki inwerterowe TIG DC,

  • spawarki transformatorowe,

  • i wiele innych.

Dodatkowo zapewnia również materiały spawalnicze oraz maski spawalnicze, zestawy do spawania i lutowania gazowego. Oferta tej firmy skierowana jest do Klientów indywidualnych i firm – a także umożliwia sprzedaż wysyłkową swojego asortymentu.