Na rynku dostępne są różne metody ogrzewania naszych domów. Jedną z nich jest właśnie instalacja gazowa – która uchodzi za najbardziej niebezpieczną. Jeśli jednak zapewnimy odpowiedni montaż, konserwację i użytkowanie, nie powinniśmy mieć z nią żadnych kłopotów. Specjalista z firmy Michała Mrózka MM Instalacje w Czersku opowiedział nam, jak należy bezpiecznie użytkować instalacje sanitarne. Zapraszamy do lektury.

Co wpływa na bezpieczeństwo instalacji gazowej?

Instalacja gazowa składa się z wielu elementów, takich jak przyłącza gazowe, pion i przewody, które rozprowadzają gaz wewnątrz domu. Wszystkie podzespoły instalacji są równie ważne i muszą odpowiednio ze sobą współgrać, aby nie istniało zagrożenie dla domowników. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach, które mają bezpośredni wpływ na ewentualne niebezpieczeństwo.

 Mowa tu między innymi o umiejętnym montażu instalacji gazowej, prawidłowej eksploatacji oraz niezapominaniu o konserwacji. Bardzo duże znaczenie ma też doświadczenie fachowców, którzy będą montować instalację, oraz nasza własna wiedza dotycząca potencjalnych zagrożeń.

Kiedy istnieje faktyczne ryzyko wybuchu gazu?

Wszystko zależy od stężenia gazu w powietrzu. Jeśli wynosi ono od pięciu do piętnastu procent, nawet niewielki zapłon może spowodować eksplozję. Poniżej dolnej granicy gazu będzie za mało, aby spowodować wybuch, natomiast powyżej górnej granicy brakować będzie tlenu. Trzeba jednak pamiętać o kolejnym zagrożeniu – czyli potencjalnym zatruciu. W momencie, gdy stężenie gazu w powietrzu przekracza 15%, uniemożliwione jest oddychanie, co może skutkować nawet śmiercią. Aby tego uniknąć, musimy odpowiednio zadbać o naszą instalację gazową.

Czy jakość materiałów ma wpływ na bezpieczeństwo instalacji?

Najważniejsze jest wykorzystanie odpowiednich rur, których producenci gwarantują bezpieczeństwo. Ich ścianki powinny mieć przynajmniej milimetr grubości, oraz być lutowane na twardo. Alternatywą dla lutowania jest zastosowanie odpowiednich (miedzianych lub mosiężnych) kształtek – jednak należy pamiętać, aby wybierać tylko te z odpowiednimi atestami.

Swoje zadanie powinny spełnić również rury stalowe bez szwu, albo przewodowe ze szwem. Muszą być łączone dobrze wykonanymi łączeniami gwintowanymi lub spawanymi. Jak zostało wspomniane, przy montowaniu instalacji najważniejsze jest doświadczenie fachowców, których do tego zadania zatrudniamy.

Jak często wykonywać przegląd instalacji gazowej?

Jak już wiemy, dzięki profesjonalnemu montażowi instalacji możemy spokojnie użytkować budynek, nie obawiając się niebezpieczeństwa ulatniającego się gazu czy eksplozji. Musimy jednakże pamiętać o naszych własnych obowiązkach – mowa tu przykładowo o pilnowaniu terminów konserwacji. Ich częstotliwość określa prawo budowlane.

Zgodnie z ustawą kontrola musi odbywać się przynajmniej raz do roku. Jednak od tej zasady istnieją wyjątki – budynki o powierzchni ponad 2000 m2 oraz te, których powierzchnia dachu przekracza 1000 m2. W ich przypadku przeglądy odbywają się do końca maja oraz do końca listopada.

- powiedział ekspert z MM Instalacje.

Regularne kontrole pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości, które w razie potrzeby można szybko naprawić

Przedsiębiorstwo Michała Mrózka oferuje usługi instalacyjne i serwisowe w zakresie urządzeń grzewczych – kotłów gazowych – pomp ciepła, klimatyzacji i rekuperacji. Wszystkie powierzone im prace wykonują zgodnie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującymi wymogami. Dzięki temu wykonane i serwisowane przez nich instalacje działają bezproblemowo. W swojej pracy wybierają wyłącznie komponenty, które cechują się długą żywotnością, aby zapewnić ich bezawaryjność.