Podział nieruchomości (podział działki) to wydzielenie z nieruchomości dwóch lub większej liczby działek. Celem takiego działania jest z reguły przeniesienie własności przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego. Sam proces podziału nieruchomości trwa kilka miesięcy. Długość tego okresu uzależniona jest od wielu czynników, np.: wielkości nieruchomości, stanu prawnego gruntu, źródłowej dokumentacji technicznej, która określa położenie znaków granicznych, a także wielu innych czynników.

Podział nieruchomości - rodzaje

Ze względu na przeznaczenie terenu w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego możliwe są dwa tryby postępowania: podział na terenach budowlanych oraz podział na terenach rolnych i leśnych. Na stronie firmy Geoformat Usługi Geodezyjne znajdą państwo więcej niezbędnych informacji na temat postępowania w poszczególnych trybach podziału nieruchomości. Niżej opisujemy najczęściej przeprowadzany podział nieruchomości, jakim jest podział na terenach budowlanych, którego tryb reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jest to postępowanie administracyjne prowadzone przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wszczęcie takiego postępowania następuje w momencie złożenia wniosku podpisanego przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości lub gdy jest ono przeprowadzane z urzędu.

Etapy podziału nieruchomości na terenach budowlanych

Pierwszym etapem podziału nieruchomości jest przygotowanie wstępnego projektu podziału. W tym celu niezbędna jest nam mapa zasadnicza, którą można nabyć w starostwie powiatowym, a także wiele niezbędnych informacji (np. dane z ewidencji gruntów czy wypis z planu zagospodarowania przestrzennego).

- Taki projekt można oczywiście sporządzić samodzielnie - podkreśla specjalista z firmy Geoformat Usługi Geodezyjne, mgr inż. Andrzej Zduniak. - Warto jednak od razu skorzystać z pomocy geodety. Profesjonalista pomoże nam przygotować odpowiednią dokumentację i uniknąć ewentualnych błędów, które wydłużą cały proces.

Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o wydanie postanowienia o zgodności projektu podziału z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wniosek składa się do odpowiedniego organu - wójta, burmistrza lub prezydenta – wraz z niezbędnymi załącznikami. Dodatkowe dokumenty to:

  • tytuł prawny do nieruchomości,
  • wypis z rejestru gruntów i kopię mapy ewidencyjnej,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ale tylko w przypadku braku planu określającego zasady podziału nieruchomości,
  • wstępny projekt podziału nieruchomości, sporządzony na kopii mapy zasadniczej.

Kolejnymi etapami (po otrzymaniu postanowienia) są określenie granic nieruchomości podlegającej podziałowi, a następnie sporządzenie przez geodetę projektu podziału. Operat z projektem podziału przekazany zostaje do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, który przeprowadza kontrolę jego zgodności z obowiązującymi przepisami.

Ostatnim etapem procesu podziału nieruchomości jest przekazanie dokumentacji do gminy w celu uzyskania decyzji zatwierdzającej podział. Po jej otrzymaniu właściciel może już dokonać odpowiednich zmian w księdze wieczystej. Teraz może nastąpić wyznaczenie granic projektowanych działek w terenie.