Jeśli zdecydowałeś się na budowę własnego domu jednorodzinnego, musisz wiedzieć, że cały proces – od pomysłu po budowę inwestycji jest długi i wieloetapowy. Jednym z pierwszych jego etapów jest stworzenie projektu architektoniczno-budowlanego, niezbędnego do uzyskania pozwolenia na budowę. Zobacz, na czym polega praca architektów i jakie są etapy tworzenia projektu domu jednorodzinnego.

Czym jest projekt budowlany?

Projekt budowlany to dokument niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego, a także każdej innej inwestycji budowlanej. Według Prawa Budowlanego projekt budowlany stanowi kompleksowe opracowanie, które zawierać musi przede wszystkim dwie główne składowe:

  • projekt zagospodarowania terenu – zawierać on musi granice działki, sposób jej zagospodarowania, a także lokalizację przyłączy mediów,
  • projekt architektoniczno-budowlany – zawierający układ funkcjonalno–przestrzenny budynku, szczegółowe rozwiązania budowlane (rzuty, przekroje, elewacje, detale budowlane) oraz niezbędne do jego realizacji materiały budowlane. Powinny się w nim znaleźć również  specjalistyczne projekty branżowe, czyli projekty konstrukcji, instalacji elektrycznych oraz innych niezbędnych instalacji.

Oba dokumenty składają się z dwóch części – rysunkowej oraz opisowej i muszą być zgodne z wymaganiami polskiego prawa budowlanego, a dokładniej z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego z dnia 25 kwietnia 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 462).

Co więcej, architekci zajmujący się projektowaniem muszą spełnić wymagania postawione przez inwestora, czyli w tym wypadku nasze. To od projektu zależy bowiem ostateczny kształt budynku, dlatego tak ważne jest, by wybrać pracownie architektoniczna, która zrozumie nasze potrzeby i wcieli je w życie.

Wizja lokalna, czyli odpowiednie przygotowanie

Profesjonalni architekci, tacy jak Autorska Pracownia Architektury Marcina Gawłowskiego, przed rozpoczęciem projektowania naszego wymarzonego domu jednorodzinnego wykonują wizję lokalną.  Wizja lokalna to działanie, pozwalające architektom na  szczegółowe zapoznanie się z otoczeniem planowanej inwestycji budowlane oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej, która wykorzystana zostanie w następnych etapach projektowania oraz  tworzenia wizualizacji.

Kolejnym etapem przygotowań do stworzenia projektu architektoniczno-budowlanego są oczywiście konsultacje oraz rozmowy z inwestorem, czyli z nami. Podczas tych rozmów architekci poznają naszą wizję oraz stworzą kilka wersji projektów koncepcyjnych, z których my wybierzemy najbliższą naszym oczekiwaniom i ewentualnie wprowadzimy pewne zmiany.

Już na tym etapie projektowania wiele pracowni architektonicznych korzysta ze specjalistycznego oprogramowania architektonicznego, tworzą projekt inwestycji w trybie 3D, co ułatwia wyobrażenie sobie tego, jak prezentować się będzie gotowy budynek.

Tworzenie projektu architektoniczno-budowlanego

Po etapie koncepcyjnym następuje najważniejszy etap prac, czyli stworzenie gotowego projektu architektoniczno-budowlanego. Projekt taki zawierać będzie już wszystkie istotne informacje:

  • wykorzystywane materiały,
  • konstrukcję obiektu,
  • niezbędne rozwiązania techniczne,
  • projekty branżowe,

a także rzuty, przekroje, elewacje oraz projekt zagospodarowania terenu. Ponadto, architekci sporządza także niezbędną do przedłożenia w urzędach część opisową projektu.

Co więcej, projekt stworzony zostanie również w wersji 3D, wraz z naniesionymi już konkretnymi wymiarami inwestycji. Tak przygotowana dokumentacji gotowa jest do przedłożenia jej w urzędzie (w 4 kopiach), w celu uzyskania przez nas pozwolenia na budowę i rozpoczęcia tego procesu.