Przycinanie drzew to trudne i niebezpieczne zadanie, zwłaszcza gdy są one trudnodostępne lub bardzo wysokie. Nie każda korona może zostać uformowana z poziomu podnośnika koszowego. W takiej sytuacji trzeba skorzystać z przycinania drzew metodą alpinistyczną. Na czym dokładnie polegają tego typu prace wysokościowe? Dlaczego warto zdecydować się na wycinkę drzew metodą alpinistyczną?

Alpinistyczna wycinka drzew trudnodostępnych

Metoda alpinistyczna stosowana przy wycinaniu i przycinaniu drzew jest jedną z wielu technik, jakie można zastosować do wykonania tego zadania. W tym przypadku fachowcy z firmy Adam Tiszbierek AlpinTree wykorzystują techniki linowe – takie same, jak podczas wspinaczki górskiej. Specjaliści prowadzący taką wycinkę mają odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do pracy na wysokości oraz do pielęgnacji zieleni. Do bezpiecznego stosowania metody alpinistycznej potrzebne są co najmniej dwie osoby. Jeden z fachowców AlpinTree przeprowadza niezbędne formowanie koron, usuwanie posuszu i zbędnych konarów, zaś drugi w tym czasie zapewnia asekurację.

Profesjonaliści dbają nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale też o ochronę otoczenia. W tym celu odgradzają miejsce wycinki drzew metodą alpinistyczną, uniemożliwiając przebywanie w zagrożonej strefie zarówno osobom postronnym, jak i obiektom takim jak samochody czy rowery. W odpowiedni sposób zabezpieczają też budynki przed spadającymi gałęziami. Techniki linowe są wykorzystywane do przycinania drzew wszędzie tam, gdzie nie da się wjechać podnośnikiem koszowym. Z takimi ograniczeniami fachowcy spotykają się zwykle w aglomeracjach, parkach, przy liniach wysokiego napięcia czy na cmentarzach, a także w małych ogrodach.

Precyzja cięcia drzew metodą alpinistyczną

Linowy dostęp do poszczególnych konarów podczas wycinki daje możliwość wykonywania precyzyjnego cięcia drzew. To zdecydowana przewaga metody alpinistycznej nad stosowaniem inwazyjnych i obszernych podnośników. Fachowcy z firmy AlpinTree mogą w ten sposób dotrzeć do trudnodostępnych miejsc wewnątrz koron bez uszkadzania struktury drzewa. Precyzyjne usuwanie konarów chorych lub złamanych pozwala roślinie na regenerację i naturalny rozwój gałęzi. To bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowo przycięte drzewo traci walory estetyczne i marnieje. Cięcie drzew metodą alpinistyczną pozwala na podkreślenie ich właściwego pokroju. Technika ta sprawdza się też przy całkowitej wycince – najpierw odcinane są konary, a potem pień, dzięki czemu nie potrzeba przestrzeni do powalania rośliny.