Farby antykorozyjne mają olbrzymie znaczenie dla tysięcy producentów wyrobów metalowych, a także dla całego sektora morskiego, budowlanego, motoryzacyjnego oraz inżynieryjnego. To właśnie takie preparaty stosowane są bowiem do zabezpieczania stali, aluminium czy żeliwa przed korozją. Jak działają jednak farby antykorozyjne, jakie ich typy można wyróżnić, gdzie szczególnie warto je stosować i gdzie można je kupić? Tego dowiedzieć się możesz z dalszych części artykułu – sprawdź sam!

Specyfikacja farb antykorozyjnych

Farby antykorozyjne to preparaty, które pozwalają tworzyć elastyczne, matowe/nabłyszczane, trwałe i niemalże monolityczne grube bądź cienkie powłoki. Cechują się one strukturą zapewniającą 100% szczelność. Oznacza to, że nie przenikają przez nie różne związki chemiczne, cząsteczki wody oraz wilgoć, co umożliwia skuteczne odgrodzenie powierzchni metali i ich stopów przed szkodliwymi czynnikami.

Dodać należy, że wysokiej klasy farby antykorozyjne zwierają specjalne składniki, których zadaniem jest zmniejszanie podatność powłok na proces przechodzenia jonów metalu do elektrolitu (tzw. inhibitorów korozji). Ze względu na swoje miejsce w szeregu napięciowym pierwiastków mogą one wypierać z powstającego w kontakcie z elektrolitem roztworu jony chronionego metalu. Doskonałym tego przykładem są dodatki w postaci fosforanu cynku. Znaleźć je można między innymi w antykorozyjnych farbach epoksydowych.

Trzy popularne systemy antykorozyjne

Farby antykorozyjne oferowane są w różnych rodzajach nie tylko, jeśli chodzi o skuteczność ochrony przed rdzą w określonych środowiskach. Najlepsi producenci tworzą również sprawdzone systemy o odmiennych i unikalnych właściwościach. Wyróżnić można przede wszystkim trzy takie rozwiązania:

  1. Systemy ognioochronne – formuła takich farb gwarantuje różnym powierzchniom wysoką odporność ogniową. Zawsze umożliwiają one jednak też przygotowanie żywotnej powłoki antykorozyjnej.

  2. Systemy poliuretanowe – łączą w sobie ochronę antykorozyjną z ochroną na czynniki chemiczne, a także pogodowe. Nic dziwnego, że chętnie stosowane są w budownictwie oraz przemyśle. Dodać warto, że farby poliuretanowe opracowane w atestowanych systemach wyróżniają się swoją izolacyjnością termiczną.

  3. Systemy epoksydowe – mowa o epoksydach chemoutwardzalnych w postaci gruntów, międzywarstw oraz emalii, które razem gwarantują najwyższy poziom ochrony antykorozyjnej stali, stali ocynkowanej, żeliwa i aluminium wraz z możliwością wykończenia powierzchni w bardzo estetyczny sposób.

Zastosowanie farb antykorozyjnych

Farby antykorozyjne, a także zintegrowane systemy antykorozyjne dystrybuowane są zarówno w większych puszkach/butlach, jak i w małych opakowaniach. Dzięki temu profesjonalną chemię przemysłową oraz budowalną użyć mogą osoby prywatne zabezpieczające różne metalowe detale, a także firmy potrzebujące certyfikowanych rozwiązań na przykład do celów technologicznych.

Wysokiej klasy rozwiązania dla każdego klienta zapewnia zatem firma ANIMIR z Poznania, która sprzedaje preparaty między innymi marek MALEXIM, OLIVA, PPG Industries, RAFIL, NOBILES, HEMPEL, TEKNOS, TIKKURILA, SigmaKalon oraz Śnieżka. Tacy producenci produkują zaś farby antykorozyjne, które użyć można nawet do ochrony: mostów, hali w konstrukcjach stalowych, wiaduktów, wyrobów hutniczych, urządzeń, zbrojeń budowlanych czy detali stalowych – tych dekoracyjnych i użytkowych. Farby antykorozyjne nadają się zatem do ochrony przed rdzą w środowiskach C2,C3, C4 i C5.