Ściany obiektów budowlanych wymagają odpowiedniego wykończenia. Na murze czy to od zewnątrz, czy od wewnątrz należy położyć tynk. W przedsiębiorstwie Krzysztofa Lemparta Firma Budowlana KL prowadzone są prace tynkarskie z wykorzystaniem tynku maszynowego gipsowego lub cementowo-wapiennego. Czym różnią się one od siebie?

Tynkowanie maszynowe a ręczne

Tynkowanie dawniej wykonywane było — podobnie zresztą jak inne prace budowlane, praktycznie wyłącznie siłą ludzkich rąk. Z informacji uzyskanych od jednego z podmiotów świadczących ten rodzaj usług — Firma Budowlana KL Krzysztof Lempart: wynika, że tynk ma na celu zabezpieczyć ściany, sufity, kolumny czy też filary obiektu budowlanego przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, wewnętrznych, a także nadać budynkom estetycznego wyglądu. Najszybszą i jednocześnie ekonomiczną techniką kładzenia tynków jest tynkowanie maszynowe.

Zaletą tynkowania agregatem jest sprawność prowadzenia prac, co ma znaczenie w przypadku dużych gabarytowo pomieszczeń. Jest to gwarancja wykonania prac tej samej jakości tynkiem, bez względu na ilość mieszanki, jaka trzeba przygotować.

Kiedy stosować tynki gipsowe, a kiedy cementowo-wapienne?

W firmie Krzysztofa Lemparta, która od 2008 roku specjalizuje się w pracach elewacyjnych i dociepleniowych, dużą wagę przykłada się do prowadzenia prac zgodnie ze sztuką budowlaną. Pracownicy dbają, by każdorazowo rodzaj zastosowanego tynku był dobrany ściśle do wymagań technicznych budynku i maksymalnego zadowolenia klienta. Tynki gipsowe sprawdzą się na powierzchniach betonowych, żelbetonowych, z betonu komórkowego oraz powłokach ceramicznych. Są gładkie i można na nie bezpośrednio nakładać farbę, jednak mają niską odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nakładane są jednowarstwowo. Tynki maszynowe cementowo-wapienne są odporne na działanie wilgoci, dobrze tłumią hałas i akumulują ciepło. Są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kładzie się je przynajmniej w dwóch warstwach, przy czym nawet po wygładzeniu pozostają szorstkie „w dotyku".