Lubisz majsterkować w domu i nie możesz żyć bez odmalowania ścian czy wymiany płytek? Przekuj swoją pasję w pieniądze i zacznij robić to, co lubisz. Wbrew pozorom, założenie firmy remontowej nie jest skomplikowanym zadaniem – wystarczy wypełnienie kilku dokumentów, a także zakup odpowiednich narzędzi i można przystąpić do działania. Sprawdź, jak zarejestrować działalność i w jakie narzędzia się wyposażyć.

Jak założyć firmę remontową?

Czego potrzebujesz do założenia firmy remontowej? Przede wszystkim znajomości branży. Mile widziane jest również doświadczenie, wszak układania płytek, malowania ścian czy kładzenia tynków nie da się nauczyć jedynie z mądrych książek. Kluczową kwestią będzie również założenie firmy. Na początek najlepszym wyborem będzie jednoosobowa działalność gospodarcza, którą poprowadzisz samodzielnie. Musisz wybrać również odpowiednią formę opodatkowania. Najlepiej zdecydować się na księgowość uproszczoną oraz pomoc biura rachunkowego. Dużą wagę należy przywiązać do wyboru PKD, czyli kodu określającego rodzaj prowadzonej działalności. Specjaliści od remontów powinni zdecydować się przede wszystkim na:

  • 43.31.Z: tynkowanie
  • 43.33.Z: posadzkarstwo, tapetowanie i oblicowywanie ścian
  • 43.34.Z: malowanie i szklenie
  • 43.39.Z: wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych

Pozostało już tylko złożenie wniosku do CEIDG, założenie konta bankowego i można zabierać się do pracy na własną rękę, oczywiście z pomocą narzędzi remontowych.

Podstawowe narzędzia w firmie remontowej

A kiedy załatwisz już wszystkie formalności, będziesz musiał wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który pozwoli Ci wykonywać swoją pracę szybko i solidnie. A trzeba przyznać, że zaplecze narzędziowe właściciela firmy remontowej jest naprawdę bogate. Należy oczywiście zacząć od tak prozaicznych przykładów, jak drabina, młotek, poziomnica, najlepiej laserowa, zestaw śrubokrętów i kluczy, wiertarka czy też wkrętarka. Przydadzą się również szlifierki, wyrzynarki, a w przypadku remontu wyższych budynków czy też wykonania elewacji – także rusztowanie. Nie można zapomnieć również o pędzlach, wałkach i korytach do farb, ale również mieszadle, wycinarce czy też młotku gumowym.

Nie samym malowaniem i kładzeniem płytek żyje specjalista od remontów, wszak w zakres jego obowiązków wchodzi również tynkowanie. Do tego z pewnością przydadzą się szpachle z wymiennym ostrzem, kielnie czy  pace, które można znaleźć w ofercie firmy Biwaro, działającej od 1995 roku i oferującej swoim klientom produkty od sprawdzonych producentów. Z czasem warto zainwestować również w sprzęt do kładzenia tynków maszynowych, dzięki któremu zdecydowanie szybciej będzie można zakończyć ten etap prac.