Naturalne źródła energii stanowią jedne z najpotężniejszych. Warto więc inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają z nich korzystanie. Do jednych z najpopularniejszych należą systemy fotowoltaiczne, które można zamontować zarówno w domach prywatnych jak i przedsiębiorstwach. W tym poradniku dowiesz się podstawowych wiadomości na temat fotowoltaiki.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika stanowi dziedzinę nauki dotyczącą przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Fotowoltaiką określa się również systemy paneli przeznaczonych do tego celu. W tym miejscu należy rozgraniczyć panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych. Rzecz jasna, istnieją podobieństwa między tymi systemami, jednak przetwarzają energię w nieco odmienny sposób. Panele fotowoltaiczne zajmują się pobieraniem światła słonecznego celem wygenerowania energii elektrycznej. Kolektory słoneczne zaś wykorzystują energię słoneczną po to, by stworzyć dodatkowe źródło ciepła.

W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?

Funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej jest dość proste. Jak tłumaczy Dariusz Langowski, producent systemów fotowoltaicznych Dachvolt, produkcja energii elektrycznej jest możliwa dzięki tak zwanemu efektowi fotowoltaicznemu. Zjawisko polega na wytwarzaniu się siły elektromagnetycznej w półprzewodach. W wyniku tego procesu energia słoneczna jest zamieniana na prąd stały. To zjawisko ma miejsce w ogniwach fotowoltaicznych stanowiących elementy składowe paneli słonecznych. Aby korzystać z wytworzonego prądu koniecznym jest posiadanie inwertera solarnego, zwanego również falownikiem. Inwerter solarny przekształca pozyskaną energię w prąd stały o parametrach zgodnych z tymi w sieci publicznej.

Jak wygląda budowa systemu fotowoltaicznego?

Zestaw fotowoltaiczny stanowi połączenie kilku urządzeń. Głównymi są panele fotowoltaiczne, które umieszcza się z reguły na dachu budynku lub też na gruncie. Ważnym elementem systemu jest również inwerter, który przekształca prąd stały w zmienny. To właśnie ten drugi rodzaj znajduje się w gniazdkach elektrycznych. Aby zestaw fotowoltaiczny mógł być bezpieczny koniecznym jest, aby posiadał zabezpieczenia przeciwnapięciowe. Dzięki ich obecności można uniknąć wyładowań elektrycznych, które mogą być źródłem niebezpieczeństwa dla posiadacza systemu.

Program dotacji paneli słonecznych

Od 2020 roku w Polsce rozpoczął się proces stopniowego pojawiania się technologii korzystających z odnawialnych źródeł energii. Montaż fotowoltaiki może być więc dofinansowany przez różnego rodzaju dotacje. Jedną z najpopularniejszych jest ,,Mój Prąd”, skierowany do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na potrzeby własne. Dotacja programu może pokryć nawet do 50% kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. Warto jednak wiedzieć, iż jego beneficjenci otrzymują nie więcej niż 5 000 złotych. Z dofinansowania nie mogą skorzystać osoby, które już posiadają system i chcieliby go rozbudować. Należy mieć również na względzie, iż ewentualny beneficjent dotacji powinien korzystać z dotowanego systemu przez co najmniej trzy lata od momentu otrzymania środków finansowych. W przeciwnym wypadku koniecznym okaże się zwrot pozyskanych funduszy.

Gdzie złożyć podanie o dofinansowanie fotowoltaiki?

Jak zostało wcześniej wspomniane, program ,,Mój Prąd” jest skierowany wyłącznie do osób fizycznych. Wniosek o dofinansowanie zakupu i montażu fotowoltaiki można złożyć osobiście w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie bądź też w formie listownej czy elektronicznej. Chcąc dokonać rejestracji wniosku przez internet należy tego dokonać przy pomocy profilu zaufanego lub e-dowodu.