Wybór odpowiedniego ogrodzenia do naszego domu to decyzja, która nie zawsze należy do najłatwiejszych. Wpływ na to ma ogromna różnorodność dostępnych technologii, w przypadku których trzeba pogodzić ze sobą funkcjonalność, potrzeby i gust inwestora, charakter posesji oraz posiadany budżet. Niemniej jednak jednym z niezwykle popularnych obecnie sposobów, pozwalających na kreatywne i niebanalne odgrodzenie naszego terenu od otaczającego go świata, są gabiony dające ogrom możliwości aranżacyjnych.
Czym są ogrodzenia gabionowe
Idealnie dobrane ogrodzenie to takie, które pełni szereg funkcji, z których najważniejszymi są wyznaczenie granic, odgrodzenie i zabezpieczenie terenu oraz sprawienie żeby posesja prezentowała się w wyjątkowy sposób. Wszystkie te funkcje i wiele innych, łączą w sobie ogrodzenia gabionowe. Konstrukcje tego typu od dawna stosowane są w budowlach inżynierskich lub hydrotechnicznych (wzmacnianie nabrzeży rzek, urwisk skalnych lub skarp). Niemniej jednak znalazły one swoje miejsce również w szeroko pojętej architekturze, tym bardziej, że można je dopasować do każdego stylu architektonicznego. Gabiony to system składający się z ażurowych „koszy” wypełnionych niewielkimi kamieniami (granitem, bazaltem, kwarcytem, wapieniem czy gnejsem). Jest to nieszablonowe rozwiązanie przeznaczone dla osób, które cenią sobie innowacyjność i kreatywność. Dodatkowo technologia ta, oprócz wyjątkowego wyglądu, niesie ze sobą wiele innych zalet, z których wymienić należy:
- trwałość – gdyż dzięki zastosowanym materiałom ogrodzenia tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie czasu i warunków atmosferycznych,
- stabilność - dobrze znoszą różnorodne wibracje oraz ruchy podłoża i mogą być stawiane na nierównym terenie,
- łatwość utrzymania w czystości,
- ogromne możliwości aranżacyjne – co wynika z faktu, że w tego typu konstrukcjach możemy wykorzystać kamenie o różnych frakcjach i kolorystyce. Kosze gabionowe mogą również przyjąć dowolny kształt, a dodatkowo często łączy się je z innymi elementami ogrodzeniowymi z metalu, drewna lub betonu,
- wyciszanie hałasu z zewnątrz – na co wpływa zastosowanie materiałów dźwiękoszczelnych i przyjaznych środowisku,
- łatwość montażu i stosunkowo niski koszt wykonania tego typu konstrukcji.
Gabiony plecione czy zgrzewane
W przypadku ogrodzeń gabionowych niezwykle istotną rolę odgrywają kosze gabionowe wykonane z połączonych w odpowiedni sposób drutów. Warto przy tym wspomnieć, że producenci gabionów, w tym także firma Technix Adam Czapla, oferują najczęściej produkty z siatek zgrzewanych lub plecionych. W przypadku elementów zgrzewanych produkowane są one z siatki o oczkach prostokątnych lub kwadratowych. Siatkę tworzy wzajemnie prostopadły lub mieszany układ drutów, które dodatkowo mogą posiadać różne rodzaje powłoki antykorozyjnej. Gabiony zgrzewane są bardzo sztywne, dzięki czemu zachowują swój kształt niezależnie od miejsca postawienia czy rodzaju wypełnienia.
Gabiony plecione wykonane są z siatki stalowej o sześciokątnych oczkach zaplatanych dwukrotnym skręceniem drutu i są one dużo bardziej elastyczne niż konstrukcje zgrzewane. Kosze tego typu dają większe możliwości dopasowania np. w przypadku różnych kątów nachylenia zboczy.
Gabiony to wyjątkowe konstrukcje, z który oprócz ogrodzeń, można wykonać różnego rodzaju elementy małej architektury w ogrodzie. Mogą to być np. mury i murki oporowe, meble czy grille ogrodowe, a nawet stylowe donice. Pozwala to na stworzenie kompleksowej i spójnej aranżacji, zarówno ogrodzenia, jak i całego terenu naszej posesji.