Podnośniki koszowe to urządzenia należące do grupy urządzeń dźwigowych określanych jako podesty ruchome przejezdne. Jako takie przeznaczone są do przemieszczania zarówno osób, jak i ładunków. Wykorzystywane są podczas prac na wysokościach – między innymi w budownictwie, rolnictwie, pracach konserwatorskich sieci energetycznych. Jednym z ich rodzajów są podnośniki teleskopowe.

Jakie są rodzaje podnośników koszowych?

Mianem podnośników koszowych określamy te urządzenia dźwignicowe, które na końcu ramienia hydraulicznego wyposażone są w specjalny kosz lub platformę. Mają one szeroki zakres zastosowań, sprawdzają się między innymi w myciu okien i elewacji budynków, wieszaniu reklam zewnętrznych, podczas pac budowlanych czy akcji straży pożarnej. Dzięki nim praca na wysokości przebiega nie tylko szybciej, ale i bezpieczniej. Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje podnośników koszowych, którymi są podnośniki koszowe montowane na pojazdach oraz podnośniki koszowe montowane na przyczepach. Te pierwsze mogą samodzielnie jeździć, ale nie są dopuszczone do ruchu drogowego. Drugi typ to urządzenia dopuszczone do ruchu drogowego, ciągnięte za pojazdem do miejsca pracy.

Kryterium drugiego podziału podnośników koszowych jest ich konstrukcja. Pod tym względem wyróżniamy:

Podnośniki teleskopowe, których zastosowanie przedstawiamy poniżej, wyposażone są jednoczłonowe lub wieloczłonowe ramiona teleskopowane. Ich długość pozwala regulować wysokość oraz zasięg boczny wykonywanej pracy.

Gdzie stosowane są podnośniki teleskopowe?

Podstawowym elementem budowy podnośników teleskopowych jest wysuwane ramię. Jak już wspomnieliśmy, zbudowane jest ono z jednego lub kilku członów, które wysuwają się jak teleskop – stąd też ich nazwa. Za ruch poszczególnych członów ramienia odpowiada siłownik hydrauliczny, łańcuchy lub liny. Na jego końcu znaleźć się może ramię pomocnicze lub kosz służący do transportu osób. Wśród atutów tych urządzeń firma Rent-Lift wymienia możliwość obrotu ramienia o 360 stopni, kompaktowy charakter po złożeniu członów teleskopowych, a także duże zasięgi boczne przy ich rozłożeniu. Warto dodać ponadto, że eksploatacja tych podnośników jest łatwa i bezawaryjna, dlatego też są one częstym przedmiotem wynajmu podnośników koszowych, usługi, która cieszy się ogromną popularnością ze względu na szerokie zastosowanie.

Podnośniki teleskopowe doskonale sprawdzają się w skomplikowanych pracach na wysokościach. Wśród przykładowych dziedzin wymienić należy tu przede wszystkim budownictwo i przemysł, w tym przemysł stoczniowy. Wykorzystywane są ponadto w przestrzeni miejskiej, na przykład do mycia okien wieżowców, pielęgnacji drzew czy montażu świątecznych dekoracji na ulicach i w centrach handlowych. Podnośniki wyposażone w odpowiedni osprzęt mogą być niezastąpione w gospodarstwie rolnym. Bez trudu poradzą sobie z transportem sypkich materiałów oraz dużych elementów takich jak palety i kontenery.