Zarówno grunt naturalny, jak i tworzone przez człowieka nasypy, podczas prac budowlanych najczęściej stanowią dla fundamentów konstrukcji warstwę nośną. Z wiadomych względów musi się ona charakteryzować konkretnie zdefiniowanymi właściwościami w szczególności, jeżeli chodzi o stopień zagęszczenia. Parametr ten powinien zostać określony z największą możliwą precyzją, w czym pomóc może sondowanie dynamiczne. Co warto wiedzieć o tym procesie?

Jak przebiega sondowanie dynamiczne?

W odniesieniu do gruntów niespoistych, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć piaski, żwiry i pospółki, stopień zagęszczenia traktowany jest w kategoriach podstawowego parametru geotechnicznego. Jego określenie pozwala inżynierom na dokonanie bardzo precyzyjnych obliczeń statycznych – niezbędnych podczas prac projektowych. Przeprowadzenie sondowania dynamicznego wiąże się oczywiście z koniecznością wykorzystania specjalistycznych urządzeń. Niemniej jednak sama zasada dokonywania pomiarów, przynajmniej na pierwszy rzut oka, może wydać się dość prosta. O czym konkretnie mowa?

Co do zasady sondowanie dynamiczne polega na pogrążaniu odpowiednio zaprojektowanej końcówki stożkowej w podłożu przy wykorzystaniu stałej energii uderzenia. W wyniku badania geotechnicy uzyskują wartości charakterystyczne odpowiadające ilości uderzeń w przeliczeniu na jednostkę pogrążenia, która wynosi od 10 do 20 cm. Zebrane wartości, a przede wszystkim występujące pomiędzy nimi korelacje, pozwalają na określenie stopnia zagęszczenia badanego gruntu. Na ich podstawie podejmowane są decyzje dotyczące następnych etapów prac. Co jeszcze warto wiedzieć?

Zastosowanie sondowania dynamicznego

Za ogromną zaletę sondowania dynamicznego trzeba uznać uniwersalność zastosowania tej metody. Choć w zdecydowanej większości przypadków wykorzystuje się ją do określenia stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych, to sprawdza się także ona na wielu innych płaszczyznach. Z pewnością warto tutaj podkreślić, iż sondowania dynamiczne wykonywane są jako badania kontroli jakości w przypadku formowania nasypów budowlanych. Badanie staje się również niezbędne przy sprawdzeniu warstw podłoża drogowego, podsypek pod posadzki, chodniki, fundamenty i rampy oraz nasypy drogowe i kolejowe. Kontrola gruntu powinna pozostać wykonana także po wykonaniu kolumn wymiany dynamicznej i pali żwirowych.

Jasno można zatem stwierdzić, iż jednym z najważniejszych założeń sondowania dynamicznego jest zweryfikowanie tego, czy zostały osiągnięte wymagania projektowe dotyczące stopnia zagęszczenia gruntów. Ze względu na ogromną odpowiedzialność, wykonawstwo powinno zostać powierzone w ręce profesjonalistów, do których zdecydowanie zalicza się firma Georecord Wojciech Majewski. To właśnie tutaj wszyscy inwestorzy mogą liczyć zarówno na indywidualne podejście do każdego zlecenia, jak i bardzo atrakcyjne warunki cenowe.

Georecord świadczy usługi badań geologicznych i geotechnicznych. Dba o to, by powierzone im zadania realizować z najwyższą starannością i spełniać oczekiwania wszystkich klientów. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o ofercie zachęcamy do kontaktu. Odpowiedzą na wszystkie pytania.