Coraz więcej osób decyduje się na usługę kremacji. Zazwyczaj prochy są umieszczone w urnie, która trafia do tak zwanej niszy ściennej w kolumbariach. Nie mamy jednak wtedy możliwości np. zostawić kwiatów przy bliskiej nam osobie. Czy jest zatem alternatywa? Oczywiście, są to nagrobki urnowe. O szczegóły zapytaliśmy specjalistów z firmy Granmur Wojciecha Płachty.

Charakterystyka nagrobków 

Nagrobki urnowe cechują się głównie tym, że zachowują kształt typowego grobu, jednak zamiast ciała umieszczona jest specjalna urna. Z uwagi na jej niewielki rozmiar, tego typu miejsca są znacznie mniejsze, co wpływa też korzystnie na cenę pogrzebu, bo potrzebujemy mniej przestrzeni. Konstrukcyjnie jednak oba miejsca pochówku są do siebie zbliżone. Niewątpliwym plusem jest możliwość pozwalająca na zapalenie znicza czy zostawienia wiązanki kwiatów. 

Warianty nagrobków 

Jak pozostałe trumny, tego typu nagrobki możemy znaleźć w kilku wariantach. Są uzależnione od ilości miejsca, jaką mamy w środku, co sprawia, że możemy w nim złożyć np. więcej niż jedną urnę.

Różnią się również typem konstrukcyjnym, na rynku znajdziemy modele ziemne lub murowane. Te drugie pojawiają się w formie piwnicy, grobowca czy też katakumby

- mówi specjalista z firmy Granmur Wojciecha Płachty. Zazwyczaj do ich wykonania stosowany jest kamień naturalny, najlepiej granit. Nie tylko jest bardzo estetyczny, ale również cechuje się wysoką odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne, w odróżnieniu od np. marmurów czy piaskowca. 

O czym warto pamiętać przy wyborze?

Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto rozważyć wykonanie tak zwanej piwnicy pod nagrobek. Cena takiej usługi jest niska, a znacząco może ułatwić pochówek kolejnych urn. Co więcej, należy dokładnie przemyśleć jego konstrukcję, tak aby nie było konieczności późniejszego demontażu całego wykończenia. Najlepiej porozmawiać ze specjalistą, który bazując na wiedzy i doświadczeniu, doradzi najlepsze rozwiązanie.