Grzejnik to jeden z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. Odpowiada za utrzymywanie w pomieszczeniu dodatniej temperatury oscylującej w granicach 22-25°C (w takich warunkach trudno o rozwój pleśni czy grzybów).  Na rynku można znaleźć mnóstwo modeli wspomnianych urządzeń. Ta różnorodność nie ułatwia podjęcia decyzji dotyczącej zakupu. Na szczęście z pomocą przychodzą specjaliści ze sklepu Horizon. 

Jaka moc grzejnika będzie optymalna?

Głównym wyznacznikiem doboru mocy grzejnika jest wielkość danego pomieszczenia. Przyjmuje się, że w przypadku łazienek zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 93 do 150 W/m2. W tym przypadku duże znaczenie ma również obecność okien we wnętrzu, a także izolacja budynku lub jej brak. Jeśli obiekt został dobrze ocieplony, wartość przywołanego parametru będzie mniejsza. Jak określić minimalną moc grzejnika łazienkowego? Najpierw trzeba dokonać dokładnych pomiarów pokoju kąpielowego. Potem należy obliczyć  jego objętość i pomnożyć uzyskany wynik przez 93. Pozwoli to oszacować zdolność urządzenia do oddawania ciepła. 

Gdzie przymocować grzejnik łazienkowy?

Grzejnik łazienkowy – zarówno wodny, jak i elektryczny – musi znajdować się z dala od umywalki, muszli klozetowej, kabiny prysznicowej czy wanny.  W pierwszym przypadku odległość między urządzeniem a przywołanymi elementami armatury nie może być mniejsza niż 20 centymetrów, w drugim – wspomniany dystans powinien wynieść przynajmniej 60 centymetrów. Nie należy również montować systemu grzewczego bezpośrednio pod kratką wentylacyjną. Dlaczego? Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia i wymiana powietrza w danym wnętrzu. Może więc powodować straty ciepła. 

Jakie jeszcze zasady obowiązują podczas montażu grzejnika? Sprzęt trzeba zainstalować nie tylko w stosownym miejscu, ale też na właściwej wysokości, a dokładniej rzecz ujmując nie niżej niż 10 centymetrów od podłogi.  Takie położenie grzejnika zapewnia lepszą cyrkulację powietrza w łazience, a ciepło rozchodzi się po niej bardziej równomiernie. 

Jak dobrać grzejnik do stylu łazienki?

Warto zwrócić uwagę na fakt, grzejnik pełni nie tylko funkcję praktyczną. Odpowiednio dobrany model może być dekoracją wnętrza. Na szczęście znalezienie wydajnego, a zarazem designerskiego urządzenia nie powinno sprawić nikomu większych trudności. Oferta sklepów z akcesoriami łazienkowymi, takich jak Horizon jest bardzo urozmaicona. Obejmuje systemy grzewcze utrzymane w różnej kolorystyce. Tradycyjne białe modele doskonale pasują do stylu klasycznego, rustykalnego czy skandynawskiego, natomiast czarne lub grafitowe egzemplarze stanowią idealne uzupełnienie aranżacji industrialnych i nowoczesnych.