Gwintowanie to jedna z najpopularniejszych metod obróbki metalu skrawaniem. Celem tego procesu jest kształtowanie gwintów zewnętrznych i wewnętrznych. Pracę tę można wykonywać ręcznie lub maszynowo, ale niezależnie od wybranej metody niezbędne będą odpowiednie narzędzia. Sprawdź, na czym dokładnie polega gwintowanie i jakie są jego najczęściej wykorzystywane rodzaje.

Różnice między gwintowaniem wewnętrznym i zewnętrznym

Gwintowanie wewnętrzne polega na nacinaniu wcześniej wywierconego otworu, a gwintowanie zewnętrzne to praca na pręcie, który ma idealnie do tego otworu pasować. Dlatego te dwie odmiany gwintowania zawsze idą ze sobą w parze. Średnica otworu i pręta musi być starannie dopasowana.

Gwintowanie wewnętrzne – jak zrobić to ręcznie?

Gwintowanie wewnętrzne należy zacząć od wywiercenia odpowiedniego otworu. Konieczne będzie wiertło o średnicy dobranej na podstawie tabeli rozmiarów. Następnie trzeba nasmarować otwór olejem do gwintowania i można przejść do nacinania. Mimo dostępu do maszyn gwintowanie ręczne wciąż pozostaje bardzo cenioną metodą obróbki metalu. Wybierając ją, należy umieścić i przymocować gwintowniki w otworze, kręcić zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, a po wykonaniu pełnego obrotu, delikatnie wrócić w drugą stronę, by zabezpieczyć gwint przed złamaniem. Ostateczny kształt nadaje się za pomocą wykańczaka.

Gwintowanie zewnętrzne za pomocą narzynek

Gwintowanie zewnętrzne również należy zacząć od olejowania. Następnie używa się narzynek, których najpopularniejszą odmianą są narzynki okrągłe. Do pracy z tym narzędziem wymagane jest posiadanie specjalnych oprawek. Cały proces polega na nakręceniu narzynki na pręt i działaniu podobnym jak podczas gwintowania wewnętrznego – obrót zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara i następnie krótki ruch powrotny w celu pozbycia się wiórów i zabezpieczenia gwintu przed uszkodzeniami. Jak podkreślają pracownicy firmy METAD Tadeusz Koczorski, podczas nacinania pręta niezwykle ważne jest, by pamiętać o odpowiednim ustawieniu narzynek i o tym, by kontynuować pracę aż do uzyskania idealnego kształtu.

Zalety gwintowania maszynowego

Gwintowanie maszynowe wymaga użycia odpowiednich narzędzi, takich jak tokarki czy frezarki. Jest to metoda zdecydowanie mniej czasochłonna. Nie wymaga też stałej obecności i kontroli człowieka – maszyny działają same, sterowane przez komputery. Dlatego gwintowanie maszynowe uznawane jest za bezpieczniejsze, dokładniejsze i oczywiście szybsze od gwintowania ręcznego. 

METAD Tadeusz Koczorski - oferta

Bydgoska firma METAD Tadeusz Koczorski specjalizuje się w usługach obróbki skrawaniem, takich jak toczenie CNC, frezowanie, wiercenie, gwintowanie, szlifowanie i cięcie. Wysoka jakość, terminowość oraz wieloletnie doświadczenie pozwalają na realizację skomplikowanych projektów. Innowacyjność i doskonalenie procesów produkcyjnych są kluczowe dla działalności firmy. Elastyczność i umiejętność porozumienia z klientami sprawiają, że firma METAD Tadeusz Koczorski tworzy długotrwałe relacje biznesowe oparte na zaufaniu i zadowoleniu klientów.