Przy wykańczaniu lub remoncie łazienki ważne jest nie tylko zadbanie o poprawną instalację przewodów wodnokanalizacyjnych. Nie tylko istotne są także prace glazurnicze, gipsowanie ścian czy biały montaż. Zapomnieć nie można bowiem o hydroizolacji podłóg oraz ścian, co niestety często pomijają inwestorzy i mniej doświadczone firmy remontowe. Czym jest zaś wspomniana hydroizolacja i dlaczego warto ją wykonać płynną folią?

Hydroizolacja w pigułce

Za hydroizolację uznaje się nic innego jak izolację hydrofobową oraz przeciwwilgociową. Ma ona przede wszystkim ochronić materiały wykończeniowe przed szkodliwym działaniem wody. Hydroizolacja zabezpiecza pomieszczenia pod łazienką w razie jej zalania. Gwarantuje 100% ochronę przed zawilgoceniem, pleśnią i grzybami, a także wpływa na trwałość różnych łazienkowych konstrukcji.

O hydroizolacji nie można zatem nigdy zapominać, niezależnie od wielkości łazienki, jej położenia w domu lub mieszkaniu, czy od planowanych sposobów wykończenia wnętrza. Wysokiej klasy ochronę przeciwwodną i przeciwwilgociową zawsze przy remontach oferuje firma ogólnobudowlana RENBUD, która tworzy je m.in. z mas uszczelniających, specjalnych zapraw oraz płynnej folii.

Czym jest izolacja w formie płynnej folii?

Folia płynna to izolacja tworzona na bazie żywic syntetycznych. Jest ona sprzedawana w gotowej do użycia formie. Najczęściej producenci przygotowują ją w wersji substancji jednoskładnikowej, choć czasem może posiadać dodatkowe uszlachetniacze. Ze względu na przeznaczenie dla powierzchni, na które nie działają siły nacisku – ochrona wierzchnia – powinno stosować się ją bezpośrednio na dany materiał o bardzo wysokich parametrach hydrofobowych. Świetnie sprawdza się także, jako dopełnienie mas uszczelniających i zapraw przeciwwilgociowych, które stosowane są jako izolacje kryte elementami wykończeniowymi.

Na jakich powierzchniach można zatem stosować płynną folię? Powłoki tworzone pędzlem lub wałkiem mogą pokrywać zarówno ściany, jak i sufity oraz podłoże. Płynna folia dedykowana jest dla:

  • wylewek cementowych i cementowo-wapiennych,
  • mikrocementu,
  • betonu,
  • tynków różnego rodzaju,
  • płyt kartonowo gipsowych.

Zalety płynnej folii

Płynna folia przede wszystkim jest prosta w  wykonaniu. Tworzenie powłok hydrofobowych z jej użyciem przypomina prace malarskie. Dodatkowo jest tania i nie wymaga wykorzystania do zakładania specjalistycznego sprzętu czy tworzenia projektu. Oprócz tego płynna folia ma szerokie zastosowanie przy remoncie łazienek w mieszkaniach, biurach i domach.

Jeśli chodzi zaś o własności izolacyjne, należy wiedzieć, że folia w płynie gwarantuje wysoki poziom szczelności powierzchni poziomych oraz pionowych. Powłoki dodatkowo ukrywają niedoskonałości i chronią materiały przed starzeniem się i zarysowaniem. Najlepsze produkty obniżają również ryzyko poślizgnięcia.