Jeśli budynek nie ma prawidłowego zabezpieczenia fundamentów może dochodzić do okresowego zalewania piwnicy lub innych pomieszczeń. Źle dobrane technologie i materiały hydroizolacyjne są najczęściej przyczyną tego typu sytuacji. Jeśli budynek jest niewłaściwie zabezpieczony, to z czasem osiada i również może dochodzić do zalewania pomieszczeń znajdujących się poniżej linii gruntu. Dlatego wybierając metody hydroizolacji domu warto wziąć pod uwagę ewentualne, późniejsze zmiany związane ze zmianą poziomu wód gruntowych.

Zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią

Żeby poprawnie zaprojektować izolację fundamentów trzeba znać warunki gruntowo-wodne. Dzięki nim będzie wiadomo na jakim poziomie znajduje się zwierciadło wody gruntowej oraz jak jej poziom waha się w ciągu roku. Jeśli na danej działce ma zostać wybudowany dom, który będzie znajdował się poniżej wód gruntowych, to muszą zostać stworzone specjalne zabezpieczenia. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju odwodnienia wykopów, wykonanie izolacji przeciwwodnych a także drenażu, jeśli poniżej poziomu gruntu będą się znajdować pomieszczenia. Jeśli dany budynek nie ma podpiwniczenia to nie trzeba wykonywać ciężkiej izolacji przeciwwodnej fundamentów. W takim przypadku należy zapewnić ograniczenie nasiąkliwości ścian fundamentowych. Należy również zabezpieczyć je przed działaniem korozyjnym związków chemicznych, które są zawarte w wilgotnym gruncie. Jeśli dom nie będzie miał piwnicy to potrzebne jest tylko zastosowanie hydroizolacji przeciwwilgociowej poziomej. Znajduje się ona wtedy wyłącznie na ścianach fundamentowych zewnętrznych i wewnętrznych. To pozwala chronić fundamenty przed naciąganiem wilgoci z gruntu. Zazwyczaj taka hydroizolacja składa się z dwóch warstw papy podkładowej, która jest nałożona na szkielet z włókna szklanego albo poliestru a następnie zgrzana za pomocą wysokiej temperatury lub specjalnego lepiku.

Profesjonalne hydroizolacje budynków

Trwałość wykonanej hydroizolacji zależy przede wszystkim od materiałów, które zostały użyte. Zależy również od umiejętności i wiedzy osób, które ją wykonują. Dlatego najlepiej hydroizolację budynku warto zlecić profesjonalnej firmie, której pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę i kompetencję, aby wykonywać tego typu usługi. Firma budowlana Ranga Dariusz Nowakowski w swojej ofercie ma również wykonanie profesjonalnej hydroizolacji budynków. W zakresie tej usługi znajduje się doradztwo oraz dobór odpowiedniej techniki i materiałów hydroizolacyjnych. Każda usługa jest wykonywana z najwyższą starannością, tak aby fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed naciąganiem wód z gruntu.