Ile tak naprawdę wynosi docieplenie poddasza i jak uniknąć groźnych w skutkach błędów technicznych? Ocieplenie poddasza generuje niemałe koszty, na które składa się wycena poszczególnych prac oraz zakup materiałów. Przed pracami technicznymi wymaga się sprawdzenia, czy dach jest wystarczająco szczelny oraz czy nie występują ślady zacieków. Konieczne jest także zbadanie konstrukcji dachu, czy nie jest ona zgięta, popękana tudzież uszkodzona. Dopiero oszacowanie prawidłowości dachu daje możliwość przystąpienia do prac nad jego ociepleniem.

Docieplenie dachu

Szacuje się, że przez niedocieplony dach ucieka około 30% wytworzonego w domu ciepła. Aby temu zapobiec, zaleca się zastosowanie solidnej izolacji połaci dachu, która będzie odpowiednio gruba i starannie ułożona. O docieplenie dachu można zadbać już na etapie budowania domu lub w trakcie jego remontu. We wstępnych projektach domu z poddaszem mieszkalnym znaleźć można wystarczająco dużo wskazówek, które pokazują, jak ocieplić dach, aby uniknąć strat. Niekiedy docieplenie dachu będzie oznaczać zmianę zaproponowanego materiału izolacyjnego na inny lub też zwiększenie jego grubości, która do tej pory okazywała się niewystarczająca.

Czym i jak ocieplić poddasze?

Zazwyczaj domy jednorodzinne posiadają konstrukcję dachową szkieletową, którą tworzą krokwie, jętki oraz płatwie z drewna. Docieplenie umieszcza się pomiędzy tymi elementami. W związku z tym do docieplenia dachu zaleca się użycie termoizolacyjnych materiałów sprężystych, które dobrze klinują między belkami. Najczęściej używa się wełny mineralnej szklanej lub skalnej. Szacuje się, że łączna warstwa termoizolacyjna z wełny powinna mieć 25–35 cm.

Innym sposobem jest użycie izolacji natryskowych. Aplikuje się wówczas granulat celulozowy lub pianę poliuretanową między krokwiami. Jak podkreślają specjaliści z firmy Hammer-Pol Materiały Budowlane, aplikacja natryskowa jest zdecydowanie szybszym procesem, który daje wysoki komfort podczas pracy.

Cena docieplenia dachu

Ostateczny koszt ocieplenia dachu zależny będzie od rodzaju użytych materiałów. Na pierwszy rzut oka najniższy w kosztach jest styropian. Jednak po doliczeniu zaprawy klejącej i dodatkowej siatki cena może znacznie wzrosnąć. Uważa się, że najdroższym materiałem jest piana poliuretanowa, której koszt może wynieść od 50 do nawet 150 zł/m². Najdroższym rozwiązaniem jest obecnie niezawodna pianka zamkniętokomórkowa. Ocieplenie dachu wełną gwarantuje raczej standardowe koszty, do których trzeba dodać paroizolację oraz pracę fachowców.