Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do nieprzerwanych dostaw prądu, że awarie elektryczne zupełnie zaburzają nasz codzienny rozkład dnia. Nie ma się czemu dziwić – zwykle nie jesteśmy przygotowani na to, że zasilanie zostanie odłączone bez wcześniejszego komunikatu. Rodzi to wiele problemów, ponieważ mamy w domu sprzęty, które bez prądu funkcjonować nie mogą – pralka, lodówka czy chociażby telewizor. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii instalacji elektrycznej w domu? Dowiemy się tego ze specjalistami z Inst-El Budowa Sieci Energetycznych.

Nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna

Przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji elektrycznej w domu, należy zwrócić uwagę, by jej układ był prosty i możliwy do odtworzenia. Przewody prowadzi się zazwyczaj w pionie lub w poziomie. Niestety czasem zdarza się i tak, że są one zamontowane po skosie lub pod innym kątem. Łatwo o tym zapomnieć, kiedy zamarzy nam się nowy obraz na ścianie. Kabel zostaje przewiercony, co skutkuje awarią całej instalacji. Lekko uszkodzony przewód może utrudnić nam życie dopiero po czasie. Trzeba też pamiętać o tym, że sieć elektryczna nie powinna przebiegać w pobliżu źródeł ciepła takich jak grzejnik czy kominek. Wysoka temperatura może doprowadzić do uszkodzenia przewodów.

Zbyt mała moc przyłączeniowa

Każde gospodarstwo domowe cechuje się indywidualnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Zużycie prądu zależy od tego, ile sprzętów elektronicznych mamy w domu i jak często z nich korzystamy. Im większa liczba członków rodziny, tym zużycie energii elektrycznej będzie bardziej intensywne. Dlatego też podczas gruntownego remontu czy budowy domu, należy precyzyjnie określić moc przyłączeniową. Jeśli będzie ona nieadekwatna do potrzeb domowników, zwarcia instalacji elektrycznej nie będą rzadkością. Pamiętajmy też, by zadbać o odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych w ścianach. To częsty problem, który staramy się rozwiązać poprzez stosowanie przedłużaczy, co prowadzi do przeciążenia sieci. Nie mówiąc już o niebezpieczeństwie, jakim są kable leżące na podłodze.

Wadliwe urządzenie, które powoduje zwarcie

Bardzo często za awarię instalacji elektrycznej w domu odpowiedzialny jest jeden, nie do końca sprawny sprzęt lub żarówki niskiej jakości. Powodują one zwarcie, które prowadzi do wybicia bezpieczników. Z tego typu usterką możemy sobie dość łatwo poradzić. Należy jednak zlokalizować uszkodzone urządzenie i odłączyć je do sieci. Następnie trzeba przywrócić bezpieczniki do właściwej pozycji, a z instalacji znowu powinien popłynąć prąd.

Niestety większości awarii nie jesteśmy w stanie usunąć sami. Zwykle potrzebna jest pomoc doświadczonych elektryków. Mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą liczyć na firmę Inst-El Budowa Sieci Energetycznych, która od lat funkcjonuje na rynku i  z sukcesami rozwiązuje wszystkie problemy związane z siecią elektryczną. Pracownicy przedsiębiorstwa zajmują się także instalacjami odgromowymi, alarmowymi, przeciwpożarowymi oraz montażem domofonów. Z usług fachowców mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy.

Specjaliści od sieci energetycznych

Inst-El Budowa Sieci Energetycznych to przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem w branży elektroenergetycznej, które specjalizuje się w realizacji skomplikowanych i wymagających projektów związanych z instalacjami elektrycznymi. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego zlecenia oraz profesjonalizmowi i zaangażowaniu pracowników, firma jest w stanie sprostać różnorodnym potrzebom. Wykwalifikowana kadra pracownicza nie boi się wyzwań i jest w stanie wykonać nawet najtrudniejsze zadania związane z budową sieci energetycznych oraz transformatorów.