Centralnym elementem instalacji elektrycznej budynku, zwłaszcza mieszkalnego wielorodzinnego, albo większego jednorodzinnego, jest rozdzielnica elektryczna. Celem jej zamontowania jest umożliwienie zasilania więcej niż jednej wewnętrznej linii zasilającej z jednego przyłącza i umieszcza się ją zwykle w jego pobliżu. Jako instalacje elektryczne usytuowane w obiektach budowlanych podlegają regulacjom prawnym dotyczącym elementów infrastruktury.

Przepisy dotyczące budowy instalacji elektrycznej

Ze względów bezpieczeństwa oraz dla prawidłowego korzystania z instalacji elektrycznej, w przepisach budowlanych zamieszczono wiele podstawowych wymagań technicznych oraz ich uszczegółowienia, które winny być stosowane od etapu projektowania począwszy, poprzez budowę instalacji elektrycznych, aż po ich eksploatację. Dotyczy to instalacji elektrycznych niskiego napięcia, gdyż takie właśnie stosowane są w budynkach. Wymagania techniczne regulują sprawy związane z:

zasilaniem rezerwowym,

oświetleniem bezpieczeństwa,

oświetleniem ewakuacyjnym,

lokalizacją złącza instalacji,

układem sieciowym instalacji w budynku,

podstawowymi elementami wyposażenia

sposobami prowadzenia instalacji, w tym uziomów, łączników, tras przewodów, przekrojów i materiałów przewodów, urządzeń ochrony przepięciowej, liczników energii, oprzewodowania, podziału instalacji na obwody i in.)

Dotyczą one przede wszystkim budynków mieszkalnych. Zgodnie z nimi w budynkach należy stosować takie złącza instalacji elektrycznej, które umożliwiają odłączenie od sieci zasilającej w razie awarii i usytuowane w miejscu łatwo dostępnym dla dozoru i obsługi, a jednocześnie zabezpieczone zarówno przed ingerencją osób niepowołanych, jak i przed warunkami atmosferycznymi.

Jak działa i czemu służy instalacja elektryczna?

Instalację elektryczną montuje się w budynkach w celu zapewnienia poszczególnym użytkownikom ciągłej dostawy energii elektrycznej o parametrach technicznych stosownych do potrzeb użytkowych. Bardzo istotne jest równoczesne zapewnienie bezpieczeństwa eksploatacji, to jest ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym, przed przepięciami, przed powstaniem pożaru czy innymi szkodami. Montując w budynku mieszkalnym wielorodzinnym rozdzielnicę elektryczną, pracownicy firmy Ekosystem muszą stosować się do norm dotyczących urządzeń niskonapięciowych, które określają wymagania konstrukcyjne, cechy techniczne, zakres i rodzaj niezbędnych badań oraz warunki eksploatacji rozdzielnic i sterownic niskiego napięcia. Te normy służą między innymi temu, by rozróżnić późniejszą ewentualną odpowiedzialność producenta od odpowiedzialności wykonawcy, sposoby weryfikowania zgodności urządzenia z normami i wymagania, jakie mogą być stawiane przez użytkowników rozdzielnic.