Instalacja elektryczna jest zespołem połączonych ze sobą urządzeń przeznaczonych do określonych funkcji o skoordynowanych parametrach technicznych. Instalacje elektryczne podzielić możemy ze względu na miejsce montażu i rodzaj zasilanych odbiorników. Znacznie bardziej powszechny jest jednak podział na instalacje oświetleniowe i siłowe. Jakich błędów należy unikać przy zakładaniu instalacji elektrycznej w domu?

Zbyt mała ilość gniazd

Nawet w nowo wybudowanych domach zdarza się, że ilość gniazd elektrycznych w pomieszczeniach jest niewystarczająca. Żeby sobie z tym poradzić domownicy kupują kolejne przedłużacze i rozgałęziacze, które nie tylko nie wyglądają nieestetycznie, ale też nie są zbyt praktyczne. Najwięcej gniazd elektrycznych przyda się w kuchni, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu korzystamy z licznych sprzętów. Lodówka czy zmywarka powinny mieć swoje własne, stałe gniazda, natomiast dobrze, jeśli w okolicach blatu kuchennego znajdą się jeszcze za dwa lub trzy miejsca, do których będzie można podłączyć toster czy mikser. Jak radzi specjalista z firmy Eltom – dobrze jest policzyć wszystkie urządzenia elektroniczne, których codziennie używamy i na ich podstawie rozplanować najwłaściwsze dla nas rozmieszczenie gniazd.

Niewystarczająca ilość punktów oświetleniowych

Pomieszczenia w domach jednorodzinnych są zazwyczaj sporo większe niż wnętrza mieszkania w bloku. Z tego też powodu należy zadbać, by w budynku znalazła się odpowiednia ilość punktów oświetleniowych. Jeden centralnie umieszczony żyrandol niekoniecznie sprawdzi się w 25-metrowym salonie. Dobrze oświetlone wnętrze zapewnia o wiele większy komfort mieszkania.  Jeżeli mamy w domu większe pomieszczenia, warto rozważyć zastosowanie więcej niż tylko jednego źródła światła. Takie rozwiązanie może również podkreślić aranżację danego pomieszczenia. Za pomocą światła można bowiem wydzielić konkretne strefy we wnętrzu.

Niepoprawnie poprowadzone obwody

Doświadczeni specjaliści układają przewody elektryczne tylko wzdłuż pionowych bądź poziomych linii. Wtedy najłatwiej jest odtworzyć ich układ w przypadku modernizacji lub wymiany instalacji elektrycznej. Najczęściej stosuje się przewody o płaskiej powierzchni. Elektryk mocuje je do surowych ścian, a następnie pokrywa tynkiem. Na rynku dostępne są specjalne uchwyty, które służą do montowania kabli przy ścianie. Jeżeli kable nie są poprowadzone według określonego schematu, bardzo łatwo zapomnieć, jak wygląda ich przebieg. Nietrudno wówczas o uszkodzenie instalacji elektrycznej podczas wiercenia dziury w ścianie czy wymianie okna.