Inteligentne domy stały się dobrem kojarzącym się z uprzywilejowaniem oraz zaawansowaniem technologicznym. Tego rodzaju budynek poza prostymi automatyzacjami, które zawierają się np. w bramach czy urządzeniach grzewczych, musi zawierać system, który umożliwia wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi modułami. Wymiana ta może odbywać się bezpośrednio, jak i poprzez centralę. 

 

Instalacja bezprzewodowa czy kablowa?

 

W domach inteligentnych wykorzystywane są zarówno instalacje kablowe i bezprzewodowe. Dobrze funkcjonują także rozwiązania zakładające współistnienie dwóch wariantów. Kable służą temu, aby połączyć ze sobą kilka istotnych urządzeń w celu przesyłania pomiędzy nimi sygnałów. Całkowita rezygnacja z okablowania nie jest zazwyczaj możliwa ze względu na grube mury, które mogą zakłócać np. sygnały radiowe, podkreśla Adam Gieniusz, projektant instalacji elektrycznych adresowanych do inteligentnych domów. 

 

Zadanie instalacji magistralnej

 

Najczęściej na etapie projektowania instalacji uwzględnia się tzw. przewód magistralny. Poszczególne przyciski, aktory zasilane są prądem o napięciu różnym od tego, które mamy w sieci energetycznej. Zasilanie wszystkich urządzeń odbywa się poprzez te same przewody. Magistrala powinna zostać umiejscowiona odpowiednio dalej od innych elementów instalacji, aby mogła ona skutecznie rozdzielać napięcie, ale także, żeby nie zaburzała komunikacji pomiędzy innymi elementami systemu.

 

Inteligentny dom a budownictwo pasywne


Inteligentne instalacje elektryczne idą często w parze z budownictwem pasywnym, czyli takim, które stawia na możliwie największe oszczędzanie energii. Zastosowanie różnego rodzaju automatyzacji pozwala na samoistne wyłączanie niektórych sprzętów lub funkcji mieszkania, w momencie, kiedy domownicy w nim nie przebywają. Jednym z popularnych rozwiązań jest np. przycisk NOC, który pozwala na automatycznie wyłączenie wszystkich świateł. Zastosowanie takich rozwiązań równolegle z panelami fotowoltaicznymi lub kolektorami słonecznymi pozwoli na dodatkowe oszczędności energii, ale także będzie bardziej proekologiczne.