Poddasze można ocieplać rozmaitymi materiałami izolacyjnymi. Bardzo często w tym celu wykorzystuje się wełnę mineralną, aczkolwiek coraz więcej firm budowlanych korzysta z pianki poliuretanowej. Ten materiał izolacyjny gwarantuje stabilność energetyczną na wiele lat. Sprawdź, dlaczego ocieplanie poddasza pianką PUR jest korzystne oraz kiedy decydować się na to rozwiązanie.

Dlaczego warto ocieplać poddasze pianką poliuretanową?

Zastosowanie pianki poliuretanowej do wykonania termoizolacji poddasza wiąże się z kilkoma korzyściami. Przede wszystkim użycie pianki PUR to korzystne rozwiązanie, które odczujemy zarówno latem, jak i zimą. Ten materiał zabezpiecza budynek przed utratą ciepła w zimne dni, a jednocześnie chroni go przed nagrzewaniem się, gdy za oknem panują wysokie temperatury. W ten sposób możemy być pewni, że komfort cieplny zawsze będzie na wysokim poziomie. Stosowanie pianki poliuretanowej to także korzyści dla zdrowia domowników, ponieważ taka izolacja nie wpływa negatywnie ze względu na to, że nie emituje żadnych toksyn i zapachów.

Wykonanie izolacji natryskowej na poddaszu to także ekonomiczne rozwiązanie. W porównaniu do tradycyjnych metod ocieplenia z wełny mineralnej można zauważyć, że warstwa 5 cm pianki PUR odpowiada 10 cm warstwy wełny mineralnej, a nawet przewyższa ją, ponieważ różnica w szczelności obu tych materiałów izolacyjnych jest diametralna. To ma duże znaczenie, ponieważ przepuszczalnością cieplna pianki poliuretanowej i wełny mineralnej jest na podobnym poziomie. To bezpośrednio przekłada się na zaoszczędzenie przestrzeni. Warto również dodać, że pianka poliuretanowa to materiał o dobrych właściwościach paroprzepuszczalnych, dzięki czemu nie powstaje zjawisko kondensacji pary wodnej. To z kolei sprawia, że pianka dokładnie wypełnia przestrzenie oraz stanowi jednolitą warstwę izolacji, gdzie nie ma możliwości powstawania mostków termicznych.

Izolacje z pianki poliuretanowej są także wytrzymałe i charakteryzują się odpornością na działanie ciepła czy wilgoci, a do tego nie tracą swoich właściwości z biegiem lat. Kolejną bardzo ważną zaletą takich izolacji poddasza jest odizolowanie hałasów. Warstwa 10 cm pianki potrafi zredukować hałas nawet o 55 decybeli.

Kiedy i jak wykonywać natryskowe izolacje poddasza?

Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową nie jest skomplikowaną czynnością, jednakże to zadanie powinniśmy pozostawić fachowcom, którzy wiedzą, jak dokładnie montować piankę PUR. Fachowcy z firmy Marmol z Jadownik w województwie małopolskim wykorzystują w tym celu specjalistyczny sprzęt do izolacji natryskowej. Składa się na jego kompresor wysokociśnieniowy, reaktor do przetwarzania komponentów, wąż grzewczy i pistolet natryskowy. Te urządzenia umożliwiają wystrzelenie pianki pod ciśnieniem. Po zaaplikowaniu materiału ten rozszerza się i nabiera swoje właściwości użytkowe.

Natryskowe izolacje poddaszy najczęściej wymagają użycia pianki otwarto-komórkowej, ponieważ z szerokiego wachlarza produktów poliuretanowych tylko ona się do tego nadaje.. Minimalna warstwa pianki powinna wynosić około 20 cm, jednakże jej grubość zależy m.in. od założeń projektowych lub oczekiwanej skuteczności warstwy termoizolacyjnej. Zanim możliwe będzie wykonanie ocieplenia poddasza, należy sprawdzić wilgotność drewna. Prace nie mogą odbyć się, gdy poziom wilgotności drewna przekracza 12%. Wtedy niezbędne jest wysuszenie drewna.

Czym charakteryzuje się pianka PUR zamknięto-komórkowa i gdzie się jej używa?

Oprócz pianki otwarto-komórkowej wyróżnia się zamknięto-komórkową. Ten rodzaj pianki PUR charakteryzuje się dużą sztywnością i strukturą zamkniętych komórek. W nich znajdują się pęcherzyki wypełnione gazem, co z wyglądu może nieco przypominać gąbkę. Taka budowa sprawia, że pianki zamknięto-komórkowe cechują się lepszymi właściwościami związanymi z izolacją termiczną. Poza tym taka pianka jest wytrzymała i wodoszczelna, co przekłada się na doskonałą ochronę przed działaniem silnego wiatru, niskich temperatur czy deszczu.

Pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa to najlepsze rozwiązanie w przypadku wykonywania zewnętrznych termoizolacji obiektów budowlanych. Aczkolwiek z powodzeniem można ją wykorzystywać również wewnątrz pomieszczeń. Taka pianka sprawdzi się bardzo dobrze do ocieplania ścian, stropów, poddaszy, a także rozmaitych wzmocnień konstrukcyjnych. Poza tym zamknięto-komórkowe pianki PUR zalecane są do użytku w pomieszczeniach o dużej wilgotności.