Za konserwację Systemu Sygnalizacji Pożaru odpowiada użytkownik budynku, dlatego powinien pamiętać o niezbędnych przeglądach. Obowiązkowe jest wykonywanie ich raz w roku, lecz większość specjalistów poleca przegląd raz na kwartał, by mieć pewność, że wszystkie zabezpieczenia prawidłowo funkcjonują. Należy też pamiętać, żeby stan Systemu Sygnalizacji Pożaru sprawdzać samodzielnie. Jak często to robić i na co zwracać uwagę?

Obowiązki użytkownika budynku

Użytkownik budynku musi nie tylko dbać o regularne zlecenie profesjonalnego przeglądu Systemu Sygnalizacji Pożaru, ale także kontrolowanie jego działania we własnym zakresie. Każdego dnia powinien zwrócić uwagę na to, czy nie zostały zgłoszone żadne błędy lub inne niepokojące informacje przekazane przez osobę odpowiedzialną za bieżącą obsługę urządzeń przeciwpożarowych np. pracownika ochrony konserwatora. Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek usterki, należy jak najszybciej wezwać ekipę serwisową, na przykład specjalistów z firmy Radmet z Bydgoszczy.

Firma Radmet oferuje kompleksową obsługę w zakresie konsultacji, projektowania, instalacji i serwisu systemów alarmowych i zabezpieczeń. Produkty i usługi nie tylko chronią mienie, majątek oraz pracowników naszych klientów, ale również wpływają na wynik działalności gospodarczej poprzez zmniejszenie strat lub całkowite ich uniknięcie. Radmet oferuje różnorodne systemy bezpieczeństwa, w tym wykrywanie i sygnalizację pożaru, ale też pomiary radioizotopowe, oddymianie klatek schodowych, wykrywanie włamań i gazów. Dodatkowo, w ofercie firmy znajdują się systemy sygnalizacji włamania lub napadu, telewizja dozorowa oraz domofony lub wideofony. Radmet dysponuje szerokim wyborem rozwiązań, które pomogą zapewnić niezbędne bezpieczeństwo.

Przeglądy specjalisty

Przeglądy wykonywane przez specjalistów powinny mieć miejsce nawet wtedy, kiedy nie dostrzega się żadnych problemów w obrębie funkcjonowania systemu. Czasami zdarza się, że usterki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a mimo wszystko – system zawodzi.

Kwartalna obsługa Systemów Sygnalizacji Pożaru powinna obejmować:

  •     rozmowa z użytkownikami obiektu lub wyznaczonymi przez nich osobami odpowiedzialnymi za obsługę systemu;

  •     kontrola notatek w książce eksploatacji i pracy systemu;

  •     kontrola centrali (stanu oraz warunków, w jakich się znajduje);

  •     kontrola złączy, mocowań i okablowania;

  •     kontrola akumulatorów oraz pracy systemu na zasilaniu awaryjnym.

Nieprawidłowe funkcjonowanie Systemu Sygnalizacji Pożaru może kosztować czyjeś życie lub zdrowie, dlatego nie wolno bagatelizować awarii i trzeba ściśle pilnować regularnych przeglądów. I choć obowiązkiem jest kontrola coroczna, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zlecanie jej raz na kwartał.

Co wpływa na stan Systemu Sygnalizacji Pożaru?

Żeby mieć pewność, że system będzie sprawny i niezawodny, ważne jest przede wszystkim to, aby był wykonany w odpowiedni sposób. Podczas montażu zabezpieczeń należy wybierać wysokiej jakości artykuły, a pracę zlecić osobie właściwie wykwalifikowanej i doświadczonej. Systemy Sygnalizacji Pożaru, które zostały stworzone ze starannością i z dobrych jakościowo elementów mogą funkcjonować przez wiele lat i nie wymagają częstej naprawy.