Zmieniający się klimat sprawia, że upały przekraczające 30°C są w naszym kraju coraz częstsze. Dlatego wiele osób decyduje się na zamontowanie w swoim domu lub firmie klimatyzacji, która zapewnia komfort i pozwala normalnie funkcjonować. Jednak trzeba pamiętać, że klimatyzator nieustannie korzysta z powietrza, które jest zanieczyszczone na wiele sposobów, co negatywnie wpływa na stan instalacji. Jak dbać o klimatyzację, aby służyła przez lata?

Dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest ważne?

W dzisiejszych czasach montaż klimatyzacji nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy wybrać odpowiedni typ urządzenia oraz znaleźć profesjonalną ekipę, których na rynku jest mnóstwo, natomiast sama instalacja trwa zaledwie kilka godzin. Ale zlecenie montażu to nie wszystko. Nie można też zapomnieć o regularnym czyszczeniu, dezynfekowaniu i serwisowaniu klimatyzacji. Dlaczego? Otóż klimatyzator pobiera powietrze z zewnątrz, które następnie przechodzi przez całą instalację i ostatecznie jest wydmuchiwane do pomieszczeń. Można łatwo sobie wyobrazić, że w instalacji, zarówno w przewodach, jak i na filtrach, osadza się wiele różnego rodzaju zanieczyszczeń, drobnoustrojów, a nawet grzybów, które później wdychamy razem z powietrzem. To z oczywistych względów negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Regularne przeglądy serwisowe

Aby utrzymać klimatyzację w dobrym stanie najważniejszą kwestią, jest jej regularne czyszczenie i dezynfekcja. Za pomocą odkurzacza czy wody każdy posiadacz klimatyzacji może oczyścić filtry, a także klimatyzator z zewnątrz. Jednak problematyczne jest dokładne wyczyszczenie na własną rękę wewnętrznych przewodów i mechanizmów, a także urządzeń typu mulitsplit, których konstrukcja często jest bardzo rozbudowana. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów takich jak firma R.K. Chłód-Klim z Legionowa, która zajmuje się montażem oraz serwisem instalacji.

Konserwacja i naprawa klimatyzacji

Ekipy fachowców posiadają profesjonalny sprzęt i specjalistyczne preparaty do czyszczenia klimatyzacji, które pozwalają dokładnie wyczyścić poszczególne elementy instalacji, przede wszystkim parownik, skraplacz oraz kanały dolotowe. Oprócz tego firmy sprawdzają poprawność działania całego układu chłodniczego, np. szczelność połączeń, przewodów czy izolacji termicznej, a także stan filtrów i układu elektrycznego. Natomiast jeśli to konieczne wymieniają lub naprawiają uszkodzone elementy. Skorzystanie z usług fachowców zapewnia także gwarancję, że instalacja jest w pełni bezpieczna i będzie odpowiednio funkcjonować.