Położenie płytek ceramicznych, w tym glazury, to powszechnie stosowany sposób wykończenia ścian i podłóg w kuchni czy łazience. Nie jest to trudna czynność , jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli się na tym znasz, możesz położyć ją samodzielnie, ale jeśli nie masz doświadczenia na tym polu, to lepiej zatrudnić sprawdzoną firmę, jak Remonty I Ogrodnictwo z Gorzowa Wielkopolskiego.

Narzędzia niezbędne przy układaniu płytek

Dobór odpowiednich narzędzi przed przystąpieniem do układania glazury znacznie ułatwi pracę. Niezbędne będą emulsja do zagruntowania powierzchni, na której mają znaleźć się płytki, klej i zaprawa do spoinowania. Warto też zaopatrzyć się w fugę. Może być w kolorze glazury albo odcieniu będącym kontrastem do barwy płytek. Potrzebne będą również paca, gumowy ściągacz, poziomica, sznur pomiarowy, miara, gumowy młotek, spora ilość krzyżyków dystansowych, linijka i ołówek.

Układanie glazury na podłodze i ścianach

Układanie wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych dzieli się na kilka kroków. Jeśli chcesz, by twoje oczekiwania zostały spełnione, a zamierzony efekt osiągnięty, to żaden z nich nie może zostać pominięty. Dla dobrego fachowca będzie to oczywiste. Kluczowe jest, by przygotować podłoże pod płytki. Powierzchnie z betonu muszą być oczyszczone i umyte, przy pomocy odkurzacza, roztworu alkaicznego i wody. Potem nakłada się emulsję do gruntowania. W przypadku, kiedy podłoga jest popękana trzeba zastosować wylewkę samopoziomującą. Wszelkie ubytki w ścianach powinny zostać  zaszpachlowane i wyszlifowane, co pozwoli na uzyskanie gładkiej i równej powierzchni. Następnym krokiem jest  dokładne dopasowanie płytek do podłoża. Pomocny będzie tu sznur pomiarowy, służący do wykonania prostopadłych linii, wzdłuż których układa się płytki. Planując ułożenie glazury należy mieć na uwadze szerokość spoin, które wypełnione zostaną fugą. Po wykonaniu tych czynności można zacząć układać płytki. Warte podkreślenia jest, iż płytki kładzie się zaczynając od ścian. Zawsze od tej, która znajduje się najdalej od wejścia. Jeśli  glazura ma znajdować się na całej powierzchni ściany, wówczas zaczyna się od ułożenia jednego rzędu na środku. Gdy zaś płytki są układane tylko do połowy wysokości, trzeba ułożyć najwyższy rząd. Należy pamiętać tu o zaplanowaniu miejsca na płytki podłogowe. Powinny stykać się z krawędziami płytek ściennych. Dlatego zaczynając układać płytki podłogowe najpierw kładzie się je równolegle do ściany. Pacą lub kielnią nakłada się grubą warstwę kleju, którą następnie rozprowadza się zębatą szpachlą. Miejsca na płytki z wycięciami, pozostawia się puste i uzupełnia dopiero, gdy zostaną położone wszystkie kafelki. By zachować równą szerokość spoin, glazurnik powinien stosować krzyżyki dystansowe, ale również system samopoziomujący do płytek. Ceramiczne cokoły mocuje sie na samym końcu, po położeniu fug między płytkami podłogowymi.

Glazura to taki typ płytek ceramicznych, który świetnie nadaje się zarówno do kuchni, jak też do łazienki. Solidnie i starannie położone mogą służyć przez wiele lat.