W nowoczesnym gospodarstwie rolnym sprzęt taki jak ładowacz czołowy jest jednym z najczęściej używanych. Posiadanie takiego sprzętu uwalnia rolnika od wielu ciężkich prac fizycznych. Ładowacz ma szerokie zastosowanie w gospodarstwie, gdyż wykorzystywany jest zarówno w polu, jak i w obejściu. Czym się kierować wybierając ładowacz do gospodarstwa i na co warto zwrócić uwagę?

Niezbędny ładowacz
Zakup ładowacza do gospodarstwa, to inwestycja w wydajniejszą pracę. Z uwagi na sporą inwestycję pieniężną, zakup powinien być przemyślany i podyktowany przede wszystkim ilością prac, które można wykonać z jego pomocą. Zakres i zastosowanie tego uniwersalnego sprzętu jest szerokie. Podstawowym zespołem roboczym ładowacza czołowego jest wysięgnik z czerpakiem zamocowany jednym końcem do wspornika przykręconego do ciągnika. Osprzęt, stanowiący wyposażenie ładowacza to m.in.; widły do obornika, do bel okrągłych, czerpak szczękowy do materiałów sypkich, spychacz, hak do udźwigu big bag, widły do palet, wycinak do kiszonki itp. Jeśli ładowacz będzie wykorzystywany rzadko, nie warto uzbrajać go w kosztowne dodatki. W sytuacji, kiedy będzie on wykorzystywany niemal codziennie, wyposażenie dodatkowe staje się bezcenne.

Najważniejsze jest dopasowanie
Zastosowanie ładowacza czołowego znacznie zwiększa wydajność pracy. Wybierając sprzęt, nie należy kierować się tylko względami finansowymi. Właściwe zgranie sprzętu wymaga podstawowej wiedzy. Wybierając odpowiedni ładowacz, do gospodarstwa należy kierować się przede wszystkim wielkością i mocą posiadanego ciągnika. Warto jednak wziąć pod uwagę także wiele innych kryteriów. Ważne jest sterowanie, czyli zawiadywanie ramieniem ładującym. Do wyboru jest mechaniczny wariant drążka sterującego oraz opcja z dżojstikiem. Kolejnym udogodnieniem, na  które warto zwrócić uwagę jest multizłącze hydrauliczne, które często dostępne jest jedynie w opcjach dodatkowych.

Dzięki niemu ładowacz można szybko i w miarę prosto odłączyć i załączyć. Niektóre modele mają wbudowane wszystkie mocowania w konsoli sprzętu i wtedy łączenie jednostek zachodzi całkowicie automatycznie. Kamera zamontowana na wysięgniku pozwala na precyzyjne manewrowanie w miejscach mało widocznych. Dla wygody obsługi ramię dżojstiku elektrycznego ma regulowaną długość i kąt nachylenia.

Rolnicy, wybierając tego rodzaju sprzęt powinni kierować się nie tylko ceną, ale dopasować go do profilu prowadzonej produkcji. Należy pamiętać o dopasowaniu ładowacza do już posiadanego ciągnika. Jeżeli ładowacz to podstawowe urządzenie w gospodarstwie, używane codziennie, warto zainwestować w sprzęt z opcjami dodatkowymi.