Podczas budowania domu czy innej nieruchomości najważniejsze i najbardziej niezbędne jest doprowadzenie przyłączy wodnych i kanalizacyjnych. To procedura, która wiąże się z dopełnieniem określonych formalności, przy czym trzeba pamiętać o złożeniu konkretnych dokumentów. Cały proces może trwać nawet kilka miesięcy. Dlatego najlepiej zaufać profesjonalistom z Zakładu Instalacyjno-Budowlanego S.C. Anna i Mariusz Feszter.

Czym jest przyłącze wodno-kanalizacyjne?

Definicję zarówno przyłącza wodociągowego, jak i kanalizacyjnego, określa uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2017 roku. Zgodnie z nią przyłącze wodociągowe to przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swej długości. Jeśli zaś chodzi o przyłącze kanalizacyjne, to jest to przewód łączący instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług, zakończoną studzienką, z siecią kanalizacyjną na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej.

Jak powszechnie wiadomo, doprowadzenie tych przyłączy do budynku jest kluczową i niezbędną kwestią. Trzeba jednak mieć świadomość, że cała procedura jest dość długa, a przecież bieżąca woda potrzebna jest już na etapie prac murowych na poziomie fundamentów. Należy więc zająć się tym wraz z pozwoleniem na budowę, dołączając odpowiednie dokumenty.

Jakie dokumenty są konieczne do budowy przyłączy?

Jak mówi specjalista z Zakładu Instalacyjno-Budowlanego S.C. Anna i Mariusz Feszter: dokumentacja w przypadku doprowadzenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych jest ściśle określona. Dokumentacja obejmuje wniosek o pozwolenie na budowę domu wraz z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi lub zgłoszenie budowlane dotyczące budowy przyłączy. Następnie należy dołączyć akt notarialny własności działki, na której owe przyłącza mają być budowane. Konieczne są także warunki przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej wydane przez lokalne przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji, umowa ze wspomnianym przedsiębiorstwem na dostarczanie wody i odbiór ścieków oraz projekt przyłącza wodnego i kanalizacyjnego.

Kto zajmuje się doprowadzeniem przyłączy do budynku?

Warto mieć na uwadze, że budowa przyłącza wodno-kanalizacyjnego może leżeć po stronie zakładu wodociągowego bądź samodzielnie wybranej przez właściciela budynku zewnętrznej firmy wykonawczej specjalizującej się w tego typu pracach. Jej zadaniem jest ścisłe działanie zgodne z tym określonym w dokumentacji. Zostanie to sprawdzone przez inspektora z zakładu wodociągowego – po zakończeniu prac, ale przed zasypaniem wykopu. Jeśli wszystko jest w porządku, można uruchomić przyłącze i zawrzeć umowę o zaopatrzenie w wodę między owym zakładem a właścicielem nieruchomości.

Specjalnością Zakładu Instalacyjno-Budowlanego S.C. Anna i Mariusz Feszter z Zielonej Góry jest montaż instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz modernizacja instalacji wodnych. W zakładzie zatrudnione są osoby posiadające duże doświadczenie i zaznajomione ze specyfiką powierzonych zadań. Ponadto firma oferuje modernizacje instalacji sanitarnych służących do dostarczania i odprowadzania wody pitnej i przemysłowej. Priorytetem zakładu jest Klient i jego satysfakcja.