Kładzenie pokrycia dachowego przeprowadza się na koniec prac na dachach. Gont bitumiczny to jeden z rodzajów wykończenia zadaszenia, który stosuje się przy dachach o spadzistej formie. Maksymalny kąt nachylenia zadaszeń wynosi 85 stopni. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda właściwa instalacja. Cały proces składa się z kilku etapów. Oprócz układania pokrycia trzeba się odpowiednio przygotować do prac.

1. Przygotowanie podłoża i potrzebnych narzędzi

Do zamocowania gontu na dach będziesz potrzebować narzędzi i dodatkowych akcesoriów. Wymagane będą następujące urządzenia: młotek i nóż dekarski, metrówka, traser (znacznik dekarski), wyciskarka do kleju oraz coś do pisania (na przykład ołówek), a także gwoździe: skręcane lub pierścieniowe (cynkowane). Pomocne będą również materiały budowlane:

  • Papy – podkładowe lub koszowe (zbrojone szklanym welonem i włókniną z poliestru)
  • Uszczelniacz – w postaci kleju bitumicznego
  • Wywietrzniki: połaciowe lub stalowe
  • Blacha ze stali – zalecana powlekana

Następnie przygotowuje się podłoże. W tym celu wykonuje się zalecane obróbki blacharskie. Powierzchnia musi być stabilna, równa, ciągła i chroniona przed wilgocią. Zalecane są płyty OSB, deski o równej szerokości (maksymalnie 15 centymetrów) bądź wodoodporne sklejki. Warto przed rozpoczęciem prac oczyścić powierzchnię z zanieczyszczeń (pyłu i wiórów). Jako podkład można zastosować papę podkładową (na szklanym welonie), membranę dachową bądź papę z domieszką poliestru, aby ochronić miejsca podatne na wilgoć.

2. Instalacja pasa startowego i gontów dachowych

Przed układaniem gontu konieczne jest umieszczenie pasa startowego. Stanowi go okap. Następnie umieszcza się pas startowy do góry noskami. Na odwrócone pasy aplikuje się specjalny klej. Później przybija się je gwoździami (najlepiej papowymi). Kolejny pas należy położyć tak, aby dolna granica zasłaniała dolną umieszczonych noskami ku górze gontów. Ważne, aby znajdowała się o połowę modułu względem pasa startowego. Następnym krokiem jest montaż gontu bitumicznego. Znajdujące się w pobliżu siebie umieszcza się na styk. Potem mocuje się je z użyciem gwoździ przy zachowaniu przerwy (około 1,5 centymetra) nad otworami między modułami. Kolejne warstwy należy układać tak, aby były przesunięte względem poprzedzającej o połowę modułu. Pokrycie dachowe powinno być ułożone tak, aby zasłaniać zastosowane gwoździe i pokrywać górną krawędź wycięcia między modułami.

3. Zamocowanie wentylacji zadaszenia i końcowe prace

Montaż pokrycia dachów powinien uwzględniać zainstalowanie wentylacji. Umożliwia to usunięcie powstałej pary wodnej z powłok pokrywających zadaszenie. Wykonuje się to poprzez utworzenie otworu pomiędzy powłoką izolacji termicznej a deskowaniem. Szczelina powinna osiągać wysokość około 4 centymetrów. Dodatkowo należy przeprowadzić otwory pod okapem – wlotowe – i w kalenicy – wylotowe. Każda przestrzeń pomiędzy krokwiami musi być wentylowana. Należy to uwzględnić przy rozmieszczaniu wywietrzników połaciowych. Prace wykończeniowe w zakresie gontów dachowych ograniczają się do ułożenia ich aż do kalenicy i odcięcia wystających elementów pasów. Pozostałość trzeba skleić do gontów i umieścić za pomocą gwoździ papowych. Obróbka w obrębie krawędzi zadaszenia może być utworzona z wybranych modułów bądź przygotowanych gąsiorów z użyciem kleju bitumicznego. 

Gonty bitumiczne, czyli pozostałe wskazówki

Rodzaj metody instalacji gontów należy dopasować do wymogów technicznych. Do pozostałych kryteriów, jakimi trzeba się kierować zaliczają się:

  1. Podłoże – jakość podstawy
  2. Obróbki blacharskie – dokładność przeprowadzenia
  3. Wykonanie pokrycia dachowego – uwzględnienie jego wytrzymałości

Przed instalacją należy przechowywać gonty bitumiczne w odpowiednio zaciemnionym i suchym pomieszczeniu. Szczególnie należy unikać wystawienia ich na wysokie temperatury. Dlatego warto zlecić prace firmie świadczącej usługi dekarskie.