Kupno materiałów budowlanych bywa kłopotliwe. Większość z nas nie zajmuje się tym na co dzień, więc nie wie gdzie, jak i za ile najlepiej je zdobyć. Często zastanawia nas też kwestia transportu oraz to, co zrobić, aby wszystkiego kupić tyle, ile naprawdę nam potrzeba. Na co zwrócić uwagę w takich sytuacjach? Podpowiadamy.

Przygotowanie wstępnego kosztorysu

Planowanie zakupu materiałów budowlanych powinniśmy rozpocząć od wykonania kosztorysu budowy. Musi się w nim znaleźć zestawienie rzeczy, które trzeba kupić oraz ich przybliżona ilość. Specjaliści, których zatrudniamy, np. kierownik budowy, powinni pomóc nam to zrobić. Dzięki takiej liście będziemy mieli jasny ogląd sytuacji. Niczego nam nie zabraknie. Nie zostaniemy też  z ogromną nadwyżką materiałów, których później trzeba się będzie jakoś pozbyć. 

Rozeznanie się na rynku

Sam proces zakupu powinniśmy dokładnie przemyśleć. Możemy skonsultować tę kwestię ze specjalistami, których zatrudniliśmy do budowy naszego domu. Dobry i profesjonalny zespół może się okazać nieoceniony. Dzięki doświadczeniu tacy ludzie zwykle potrafią zadziwiająco dokładnie podać konkretne liczby, wskazać najlepsze materiały oraz polecić warte uwagi składy budowlane, markety i sklepy. Warunek jest jeden: musimy ufać takiej ekipie i mieć pewność, że jest uczciwa.

Przedstawiciel firmy Magazyn materiałów masowych z województwa zachodniopomorskiego podpowiada, że czasem warto zlecić nawet sam zakup takich materiałów budowlańcom, bo miewają oni wypracowane w danych miejscach atrakcyjne rabaty. Są one udzielane stałym klientom, a oczywistym wydaje się fakt, że firmy budowlane bywają częstymi bywalcami takich miejsc.

Nawet jeśli zdecydujemy się na taką opcję, warto mimo wszystko zapoznać się ze średnimi cenami na konkretne materiały, które obowiązują w okolicy i porównać je w kilku wybranych marketach czy składach. Zajmie to trochę czasu, ale da nam pewność, że nie przepłacamy i przez nieświadomość nie inwestujemy w materiały najtańsze czy uważane za najgorsze na rynku.

Kupowanie z głową

Kiedy mamy już listę zakupów oraz jakąś wiedzę o tym, co proponują firmy w okolicy, powinniśmy wybrać jedną lub dwie z nich i tam się udać. Ceny można negocjować, a dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na większy zakup w jednym miejscu, możemy dostać rabat.

Warto robić zakupy zimą, bo jest to tzw. martwy sezon i wtedy ceny powinny być najniższe. Nie zaszkodzi też upewnić się, jak wygląda transport tych rzeczy. Materiały budowlane są zwykle ciężkie i jest ich dużo, więc ich przewóz to poważny wydatek. Wiele składów, zwłaszcza tych bardziej profesjonalnych, zapewnia transport dużej ilości zamówionych materiałów w cenie zakupu.