Część osób wciąż pozostaje przeciwnikami klimatyzacji, tym bardziej w swoim domu. Wszystko ze względu na doświadczenia związane z marznięciem, a w konsekwencji bólem gardła, zatok lub mięśni. Takie skutki są efektem tylko i wyłącznie nieprawidłowej eksploatacji urządzenia lub jego doboru do kubatury pomieszczenia. Sumienne podejście do tych dwóch kwestii pozwoli bezproblemowo cieszyć się przyjemną temperaturą powietrza w mieszkaniu podczas lata.

Zdrowe chłodzenie

Wiele osób podczas upalnych dni marzy o tym, aby jak najszybciej się ochłodzić, dlatego ustawia parametry urządzenia na najwyższe z możliwych, a temperaturę o kilkanaście stopni niższą niż panuje na zewnątrz. To poważny błąd, który później skutkuje właśnie przeziębieniami w trakcie lata. Aby tego uniknąć, warto uzbroić się w cierpliwość i pozwolić klimatyzatorowi na stopniowe chłodzenie pomieszczenia. Należy zachować przede wszystkim umiar pod względem wyboru wartości temperatury. Różnica między tą panującą w mieszkaniu a na dworze nie powinna być większa nić 6 stopni. Przy temperaturach wyższych niż 30 stopni, można ją umiarkowanie zwiększać o 1, maksymalnie 2 stopnie w dół. To pozwoli naszemu organizmowi przeprowadzić prawidłowo proces termoregulacji.

Znaczenie ma również moc wentylatora, a dokładniej szybkość jego obrotów. Zbyt duża może spowodować efekt przeciągu, w wyniku którego zamiast odczuwać przyjemny chłód, będziemy marznąć. Powietrze powinno być wdmuchiwane do środka z nie większą prędkością niż 0,2 m/s. Co prawda wydłuży to proces uzyskiwania pożądanej temperatury, niemniej jednak będzie to zdecydowanie korzystniejsze dla naszego zdrowia.

Umiejscowienie urządzenia

To kolejna ważna kwestia, która pozwoli na komfortową jego eksploatację. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na miejsca użytkowe, czyli na przykład kanapę, biurko czy stół, przy którym spożywamy posiłki. Strumień powietrza musi rozchodzić się po całym wnętrzu równomiernie. W związku z tym montaż jednostki w pomieszczeniu musi konieczne uwzględniać też rozmieszczenie tego rodzaju stref. Lepsze efekty w chłodzeniu można uzyskać również, dbając o to, aby ograniczyć czynniki powodujące dodatkowy ruch powietrza. Należy pamiętać o zamknięciu okien oraz drzwi. Zasłonięcie okien również będzie miało wpływ na mniejsze nagrzewanie się pokojów, a po powrocie do mieszkania i włączeniu urządzenia szybciej odczujemy rezultaty jego pracy. Oczywiście o skuteczności jednostki decyduje bezsprzecznie jej właściwy dobór, dlatego warto takie zadanie powierzyć specjalistom, na przykład firmie Klima Master z Poznania.

Regularny serwis

Dbałość o czystość przewodów klimatyzacyjnych, jak również samej jednostki wewnętrznej stanowi nieodłączny aspekt prawidłowego użytkowania. Regularna dezynfekcja urządzenia oraz wymiana jego filtrów ma niebagatelne znaczenie dla kwestii zdrowotnych, ale również kosztów eksploatacji. Przede wszystkim w ten sposób ograniczamy rozwój grzybów oraz drobnoustrojów, które przy braku przeglądów dostają się do pomieszczenia wraz ze wdmuchiwanym powietrzem. To one w dużej mierze odpowiadają za dolegliwości alergiczne, zapalenie spojówek lub choroby górnych dróg oddechowych. Filtry powinno się czyścić lub wymieniać w trakcie sezonu nie rzadziej niż co dwa miesiące. Z usunięcie brudu z kanałów klimatyzacyjnych najlepiej powierzyć fachowcom, którzy dysponują odpowiedni sprzętem do tego rodzaju prac konserwacyjnych. Tylko tak utrzymywana i eksploatowana klimatyzacja będzie spełniać nasze oczekiwania.