Ocynkowane ogrodzenia są w dzisiejszych czasach bardzo popularne i chętnie kupowane nie tylko w przypadku obiektów przemysłowych, ale również domów jednorodzinnych. Wiele osób narzeka na problem ze zmianą koloru ocynkowanego ogrodzenia. Zdarza się, że po nałożeniu i wyschnięciu farby, ta szybko zaczyna się łuszczyć. Czy istnieje sposób na trwałe i estetyczne pomalowanie ocynkowanej powierzchni?

Dlaczego nie warto samodzielnie?

Niektórzy decydują się na malowanie na własną rękę, najczęściej przy pomocy najzwyklejszej farby do metalu i pędzla. Niestety, nie tylko w ten sposób uzyskasz nieestetyczną powłokę, ale najprawdopodobniej farba szybko zacznie odchodzić od ocynkowanej powierzchni, co jeszcze gorzej wpłynie na jej wygląd. Właściciele ocynkowanych ogrodzeń obawiają się, że są skazani wyłącznie na jej naturalny i surowy wygląd. Nic bardziej mylnego! Ocynkowane ogrodzenie można malować, lecz wymaga to użycia odpowiedniej metody.

Czy malowanie proszkowe zda egzamin?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów malowania ocynkowanego ogrodzenia, jest wykorzystanie technologii malowania proszkowego. Powłoka z cynku jest dość charakterystyczna. Reaguje z otoczeniem i cały czas na jej powierzchni zachodzą reakcje chemiczne, które mają negatywny wpływ na klasyczne farby. Farba proszkowa to zupełnie inna bajka! Przed nałożeniem farby proszkowej, bardzo ważne jest właściwe przygotowanie powierzchni oraz nakładanie powłoki przez doświadczoną osobę. Jedną z polecanych malarni proszkowych jest firma El-Mix. Koszty malowania proszkowego nie są wysokie, a dzięki temu uzyskasz idealnie gładką powierzchnię w dowolnym kolorze.

Jak przebiega proces malowania proszkowego?

Żeby zrozumieć, skąd tak duża różnica między malowaniem tradycyjnym a proszkowym, musisz wiedzieć, w jaki sposób przebiega cały proces. Składa się z następujących etapów:

  1. Przygotowanie – malowana powierzchnia musi być dobrze oczyszczona np. z pyłu. Można zastosować dodatkowe preparaty antykorozyjne.
  2. Nakładanie farby – farba występuje w postaci mikroskopijnych drobinek, które są naelektryzowane i precyzyjnie przyczepiają się do malowanej powierzchni. Ze względu na niewielkie wymiary cząsteczek farby, nie tylko dobrze przylega do powierzchni, ale też dociera we wszystkie zakamarki ogrodzenia.
  3. Polimeryzacja – po nałożeniu farby, całość zostaje utrwalona pod wpływem wysokiej temperatury.

Powłoka uzyskana w ten sposób jest trwała, estetyczna i z pewnością utrzyma się na powierzchni ogrodzenia przez lata. Malowanie proszkowe to doskonała metoda zarówno w przypadku przęseł płotu, jak i bramy oraz furtki.