Chcesz skutecznie podnieść efektywność energetyczną domu? Kluczem do uzyskania wysokiego komfort cieplnego jest prawidłowe docieplenie zewnętrznej powłoki – podłóg, ścian, okien i dachu. Sprawdźmy, od czego rozpocząć izolację budynku i jak powinny przebiegać prace ociepleniowe?

Ocieplenie – prace przygotowawcze

Bez właściwej oceny nieruchomości nie można dokładnie przewidzieć, ile oszczędności energii przyniesie dana strategia izolacji. Dzieje się tak, ponieważ domy są bardzo zróżnicowane pod względem kształtu, konstrukcji, lokalizacji czy stanu. Przed rozpoczęciem prac ociepleniowych należy przeprowadzić podstawowe prace konserwacyjne, które ułatwią późniejsze zachowanie komfortu cieplnego.

Izolacja dachu

Jeśli Twój dom ma dwuspadowy dach i płaski sufit poniżej (niezamieszkane poddasze), dodanie izolacji powinno być proste, tanie i opłacalne. Podstawowym materiałem ociepleniowym jest wełna mineralna, którą należy wsunąć między (i prawdopodobnie ponad) legarami. Jednymi z częściej popełnianych błędów są zapominanie o zaizolowaniu włazu na poddaszu oraz blokowanie okapu (okapy należy utrzymywać w czystości, aby zapewnić odpowiednią wentylację, a tym samym zapobiec kondensacji). Jeśli poddasze zostało już zaadaptowane w celu zapewnienia przestrzeni życiowej, wszelkie izolacje termiczne muszą zostać zintegrowane ze skośnymi sufitami, co może stanowić większe wyzwanie. Z tego względu warto skorzystać z oferty sprawdzonej firmy remontowej, takiej jak Unibud. W większości modernizacji między krokwiami dodaje się izolację, ale konieczne jest pozostawienie nad nią szczeliny powietrznej, aby zapewnić wystarczającą wentylację krzyżową.

Izolacja okien

Zdarza się, że większość energii jest tracona przez szczeliny wokół ram okiennych, a nie – jak można zakładać – przez samą szybę. W wielu przypadkach można naprawić i zachować istniejące ramy, wstawić głębsze skrzydła z podwójnie oszklonymi panelami i założyć nowe uszczelki. Nawet dodanie grubych zasłon lub wybranie dobrze dopasowanych okiennic znacznie zmniejszą straty ciepła. Jeśli okno z pojedynczą szybą ma współczynnik U 4 W / m2K, inwestycja w ciężkie zasłony może obniżyć tę wartość nawet do 2,5 W / m2K, a nawet 1,7 W / m2K we współpracy z dobrze dopasowanymi okiennicami.

Izolacja ścian

Ściany mogą być izolowane wewnątrz lub na zewnątrz. Tak czy inaczej jest to kosztowny proces i należy dokładnie rozważyć korzyści i straty. Izolacja ścian zewnętrznych ma tę zaletę, że oryginalny mur staje się magazynem ciepła, zdolnym do pochłaniania i oddawania ciepła z powrotem do przestrzeni życiowej. Dla porównania izolacja ścian wewnętrznych nie jest tak skuteczna, ponieważ zmniejsza zdolność muru do magazynowania użytecznego ciepła.