Nawierzchnia z kostki brukowej jest najczęstszym rozwiązaniem, po jakie sięgamy przy wykańczaniu podjazdu na naszej posesji. Charakteryzuje się ona nie tylko bardzo dobrymi parametrami technicznymi obejmującymi trwałość, ale także walorami estetycznymi. Doskonale wpasowuje się zarówno w stylizacje klasyczne, jak i nowoczesne. Jednak aby spełniała swoją funkcję, musi być poprawnie położona.

Z jakiego materiału powstaje kostka brukowa?

Kostka brukowa to materiał budowlany, który wykorzystywany jest do wykończenia nawierzchni zewnętrznych. Szczególnie często znajduje zastosowanie na przydomowych podjazdach. Jej popularność sprawia, że oferta producentów i składów budowlanych jest w tym zakresie na tyle bogata, by nawet najbardziej wymagający klient znalazł produkt spełniający jego oczekiwania. Z drugiej strony wielość rodzajów, wzorów i kolorów może sprawić problemy przy wyborze. Kostkę brukową możemy podzielić ze względu na przeznaczenie na kostkę brukową przemysłową oraz szlachetną. Ten ostatni typ spotykamy właśnie na prywatnych posesjach i garażowych podjazdach właśnie.

Drugie kryterium podziału stanowi materiał, z jakiego wykonywana jest kostka brukowa. Ze względu na atrakcyjną cenę oraz dobre parametry wytrzymałościowe dużą popularnością cieszy się kostka betonowa. Sprawdzi się jako nawierzchnia alejek ogrodowych, podjazdu czy parkingu. Kostka kamienna natomiast powstaje z kamieni naturalnych, na przykład granitu. Często wykorzystywana jest do pokrycia posadzki tarasu. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu zabytkowego bruku i stylowego charakteru otoczenia domu, możemy zdecydować się na kostkę z kamienia polnego. Jej ułożenie nie jest jednak proste i wymaga doświadczenia w tej dziedzinie.

Jakie są główne zasady układania kostki brukowej?

Kostka brukowa jest trwałym i estetycznym wykończeniem podjazdu, jednak aby mogła spełniać swoją funkcję, musi zostać odpowiednio położona. W przypadku kostki betonowej czy granitowej proces ten nie jest trudny i możemy go bez problemu przeprowadzić samodzielnie, ale możemy też powierzyć to zadanie odpowiedniej firmie. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, musimy przygotować odpowiednie materiały, w tym właśnie kostkę brukową. Jej kształt, grubość oraz faktura powinny być dostosowane do intensywności użytkowania nawierzchni. Producenci oferujący wyroby betonowe, tacy jak firma Sobbet, w ramach sprzedaży oferują też doradztwo w doborze optymalnych rozwiązań. Warto zasięgnąć rady specjalistów, by uniknąć późniejszych komplikacji.

Układanie kostki brukowej możemy opisać w kilku prostych krokach, które obejmują cały proces od wytyczenia powierzchni podjazdu po wykonanie posypki z piasku.

  1. Wytyczenie powierzchni do pokrycia kostką za pomocą wbitych w ziemię prętów i sznura. Wyznaczenie łuku, jeśli podjazd ma zakręt.
  2. Korytowanie, czyli usunięcie gruntu z terenu podjazdu na głębokość około 15-20 cm.
  3. Osadzenie krawężników, które zapobiegną rozjeżdżaniu się kostki.
  4. Wykonanie podbudowy z kruszywa o grubości około 10-15 cm w wykopie o głębokości około 25 cm.
  5. Wykonanie warstwy podkładowej o grubości około 5 cm z piasku i cementu. Podkład musi zostać po położeniu dokładnie wyrównany.
  6. Układanie kostki – poprzecznymi rzędami, kiedy stoimy na położonej nawierzchni.
  7. Zagęszczenie przy użyciu wibratora płytowego i wykonanie posypki z piasku.

Nawierzchnia z kostki brukowej jest gotowa do użytku po usunięciu nadmiaru piasku. Możemy na koniec pokryć ją impregnatem zmniejszającym nasiąkliwość.