Niektóre osoby kojarzą witraże tylko z budynkami sakralnymi. Można jednak wykorzystać ich wyjątkowy urok także w domu. Za pomocą witrażowego szkła często zdobi się zarówno okna, jak i przedmioty dekoracyjne (np. lampy lub rzeźby). Osoby zafascynowane witrażem widzą w nim niepowtarzalną magię, której trudno się oprzeć. Warto skontaktować się z prawdziwymi pasjonatami i profesjonalistami z Pracowni witraży Elżbiety Bednarskiej. Firma posiada ponad czterdziestoletnie doświadczenie i ogromny dorobek twórczy.

W jakich miejscach warto montować witraże?

Warto pamiętać, że witraż nie będzie zawsze pasował do każdego wystroju i aranżacji. Aby mógł wyglądać wyjątkowo i efektownie, koniecznością jest właściwa ilość promieni słońca albo sztucznego światła. Dlatego witraże nie będą wyglądały spektakularnie w niewielkich i ciemnych pomieszczeniach. Za to będą idealnym rozwiązaniem w przestronnych wnętrzach.

Witraże będą wspaniale prezentować się jako element dodatkowy drzwi, np. wejściowych. Świetnym pomysłem będzie także ich montaż w szklanych drzwiach do sypialni lub łazienek, ponieważ takim sposobem światło wpadające do wnętrza nie jest tak bardzo intensywne. Ponadto zapewniają mieszkańcom prywatność. Witraże idealnie sprawdzają się także jako przeszklenia w altankach lub na tarasach.

O projekt, realizację oraz konserwację witraży zadba Pracownia witraży Elżbiety Bednarskiej, z siedzibą w Rypinie. Wykonuje się je według starej sztuki witrażowej. Rękodzieło można podziwiać w Galerii Sztuki. Można tutaj liczyć również na wykonanie pięknych lamp witrażowych.

Jakie rodzaje witraży można wyróżnić?

Tworzenie witraży metodą klasyczną jest szczególnie trudne oraz czasochłonne. Pierwszym krokiem do wykonania rękodzieła będzie rysunek – projekt, na którego podstawie wycina się właściwe fragmenty szkła. Witraż powstaje z kawałków szkła umieszczonych na ołowianym profilu. 

Obecnie najpopularniejszym sposobem tworzenia witraży jest metoda L.C. Tiffany'ego. W tym celu profesjonaliści używają miedzianej folii do lutowania. Dzięki niej czas potrzebny na wykonanie całości został znacznie skrócony, a waga obniżona. Natomiast cała konstrukcja nabrała elastyczności.

Witraże pełnią rolę dekoracyjną. Swoim niesamowitym pięknem robią nietuzinkowe wrażenie na gościach, tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat we wnętrzu. Warto również pamiętać o innym ich przeznaczeniu. Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie witraży w oknach lub drzwiach zewnętrznych, możemy liczyć na ochronę przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz.