Wylewki samopoziomujące to rozwiązanie, które z powodzeniem może być stosowane zarówno przy wykonywaniu nowych posadzek, jak i do naprawy oraz renowacji starych. Doskonale sprawdzają się w roli podłoża w sklepach, centrach handlowych, garażach, a także halach przemysłowych. W związku z tym, w jaki sposób powstają wylewki samopoziomujące oraz jakie są ich największe zalety?

Czym są wylewki samopoziomujące?

Wylewki samopoziomujące wykonywane są z zastosowaniem zapraw samorozlewnych produkowanych na przykład na bazie specjalistycznych spoiw hydraulicznych, a także odpowiednio dobranych kruszyw kwarcowych i syntetycznych żywic. Za ich pomocą mogą być wykonywane posadzki o grubości od 5 do nawet 40 mm. Charakterystyczną cechą wylewek samopoziomujących, jest – jak sama ich nazwa wskazuje – to, że nie wymagają one poziomowania, gdyż same rozpływają się po wykańczanej powierzchni, doskonale się z nią zespalając.

Wykonanie wylewki samopoziomującej krok po kroku

Aby wylewka samopoziomująca, stosowana na przykład do naprawy posadzek przemysłowych, była trwała, należy wykonać ją w odpowiedni sposób. Podłoże musi być suche, odkurzone oraz pozbawione luźnych elementów i stabilne. Należy je także przygotować poprzez śrutowanie lub frezowanie, a następnie zagruntowanie. Po około 12-14 godzinach od zagruntowania można przejść do przygotowania masy, która musi być jednorodna i pozbawiona grudek. Istotne jest to, aby była ona wylana najpóźniej w ciągu 15 minut od jej przygotowania. Samo nakładanie masy samopoziomującej odbywa się z kolei ręcznie lub z wykorzystaniem maszyn do tynków. W jego trakcie najważniejsze jest zachowanie ciągłości wylewania masy, która ma wpływ na gładkość uzyskanej powierzchni i jej kolor. Ostatni etap wykonania posadzki samopoziomującej to jej zabezpieczenie za pomocą warstwy ochronnej.  

Jakie są zalety wylewek samopoziomujących?

Jedną z największych zalet wylewek samopoziomujących, które wykorzystują między innymi firmy zajmujące się naprawą posadzek przemysłowych takie jak TQS Flooring, jest szybkość wykonania prac z ich zastosowaniem. Ponadto już po około 4 godzinach od wylania ich powierzchnia może być obciążana lekkim ruchem pieszym. Dodatkowo cechują się one także wysoką wytrzymałością na ściskanie i zginanie, a także bardzo dobrą odpornością na ścieranie. Możliwość wykonywania z ich użyciem posadzek o grubości od 5 do nawet 40 mm, zapewniająca dużą uniwersalność wylewek samopoziomujących, sprawia z kolei, że znajdują one zastosowanie w wielu różnych branżach.