Posiadanie kilku nieruchomości może być uciążliwe. Zajmowanie się bieżącą obsługą techniczną, administrowaniem czy kierowanie pracami konserwacyjnymi, może okazać się zbyt trudne dla jednej osoby. W takiej sytuacji warto zgłosić się do doświadczonych zarządców. Na czym polega ich praca? Jakie są obowiązki zarządcy nieruchomości? I kiedy warto zdecydować się na ich usługi? Odpowiadamy poniżej! Zapraszamy do lektury!

Kim jest zarządca nieruchomości?

Definicja zarządcy nieruchomości znajduje się w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Mówi ona jasno, że zarządcą nieruchomości musi być osoba prowadząca działalność gospodarczą w dowolnej formie.

Podsumowując, zarządzaniem nieruchomością może zająć się przedsiębiorca prowadzący działalność w formie spółki kapitałowej, osobowej lub spółki prawa handlowego, a także osoba fizyczna, która  prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Obowiązki zarządcy nieruchomości?

Jak informują specjaliści z firmy zarządzającej ORMINO s.c. głównym zadaniem zarządcy nieruchomości jest zapewnienie kompleksowej obsługi danego obiektu, zarówno budynku mieszkalnego, jak i usługowego oraz podejmowanie decyzji mających na celu racjonalną gospodarkę nieruchomości.

Patrząc szczegółowiej, obowiązki zarządcy nieruchomości możemy podzielić na kilka kategorii:

  • Obsługa finansowo-księgowa – polegająca na prowadzeniu pozaksięgowej ewidencji kosztów, sporządzeniu sprawozdań finansowych oraz dokonywaniu płatności na rzecz usługodawców.
  • Obsługa techniczna – w jej ramach prowadzona jest dokumentacja techniczna oraz sporządzane są książki obiektu budowlanego. Dodatkowo polega ona na wyszukiwaniu budowlańców i nadzorowaniu ich prac.
  • Obsługa prawna wspólnoty – polega na opracowywaniu uchwał, regulaminów oraz innych dokumentów związanych z funkcjonowaniem wspólnoty mieszkaniowej.
  • Obsługa administracyjna – w ramach niej zarządca zajmuje się kontrolą i nadzorem nad stanem technicznym budynku i nad jego czystością, dodatkowo organizuje zebrania wspólnoty mieszkaniowej oraz opracowuje plany gospodarcze nieruchomości. Zajmuje się on także zapoznawaniem się z ofertami świadczenia usług na rzecz nieruchomości.

Zakres obowiązków zarządcy nieruchomości powinien zostać zawarty w umowie o zarządzanie nieruchomością. Stronami takiej umowy są oczywiście właściciel nieruchomości lub wspólnota mieszkaniowa oraz zarządca nieruchomości.