Hydrant to urządzenie służące do bezpośredniego poboru wody z głównych przewodów sieci wodociągowej. Może być przy tym stosowany zarówno w celach gospodarczych, jak i przeciwpożarowych. Do stałych urządzeń gaśniczych uruchamianych ręcznie, a znajdujących się w budynkach, należą właśnie hydranty wewnętrzne. W artykule przybliżamy zasady ich poprawnego rozmieszczenia i użytkowania.

Wykorzystanie hydrantów wewnętrznych

Hydranty wewnętrzne umieszczane są w obiektach, które zgodnie z prawem muszą zostać wyposażone w ochronę przeciwpożarową. Istnieją przy tym regulacje, które określają, gdzie powinny znajdować się poszczególne elementy systemu. W przypadku hydrantów wewnętrznych projekt musi pozwolić na objęcie ich zasięgiem całego budynku – z uwzględnieniem długości węża i rzutu wody, co może wynosić od trzech do dziesięciu metrów. Te urządzenia przeciwpożarowe powinny ponadto znajdować się na każdej kondygnacji. Standardowo umieszcza się je przy wejściach do budynku i poddasza, przy wyjściach ewakuacyjnych, w przejściach oraz na korytarzach.

Zgodnie z prawem hydranty podlegają przeglądom technicznym, a także czynnościom konserwacyjnym, co ma gwarantować ich sprawność w sytuacji wystąpienia pożaru. Skuteczna ochrona przeciwpożarowa to podstawowy czynnik bezpieczeństwa obiektu, który decyduje o możliwości jego użytkowania. W ramach działań konserwacyjnych sprawdzany jest stan techniczny oraz funkcjonowanie podzespołów hydrantu i przewodów doprowadzających wodę. Mierzone są także wydajność poboru wody, ciśnienie na wylocie prądownicy, natomiast węże poddawane są próbie ciśnieniowej. Po dopełnieniu czynności związanych z przeglądem hydrant wewnętrzny powinien zostać oznakowany. Na stosownej etykiecie umieszczana jest informacja o statusie i dacie sprawdzenia urządzenia.

Użycie niesprawnego hydrantu wewnętrznego

Wspomniane wyżej przeglądy techniczne muszą być przeprowadzane zgodnie z instrukcją producenta. Zadanie to należy powierzyć specjalistom, którzy mają doświadczenie w kwestii BHP i ochrony przeciwpożarowej tak jak firma Bhpex. Idealnie byłoby, gdyby po zakończeniu czynności konserwacyjnych hydrant wewnętrzny został uznany za sprawny, niestety nie zawsze się tak dzieje. Kontrola może również wykazać, że wymaga on poważnych napraw. Wówczas oznaczany jest on jako nieczynny. Znane są również sytuacje, gdy na etykiecie umieszczanej na urządzeniu widnieje informacja, że jest on niesprawny, ale także o tym, że jest on zdatny do użycia w razie pożaru.

W praktyce oznacza to możliwość wykorzystania prądnicy i węży gaśniczych, w sytuacji zagrożenia, do hydrantu doprowadzona jest bowiem woda. Jednocześnie jednak należy mieć świadomość, że nie spełnia on określonych w Polskich Normach wymagań ochrony pożarowej. To natomiast może wiązać się z nałożeniem mandatu na właściciela budynku. Ponadto mogą pojawić się problemy z wypłaceniem odszkodowania, jeśli dojdzie do pożaru, a w przypadku obiektów takich jak stadiony czy sale koncertowe władze administracyjne nie wydadzą zgody na organizację w nich imprez masowych.